Կամբոջան կոչ է արել ԱՄՆ-ին դադարեցնել միջամտությունն իր ներքին գործերին, հայտնում է «ՍԻնհուան»։
«Մենք ԱՄՆ աշխատակազմին կոչ ենք անում հարգել չմիջամտելու ու ինքնիշխանության միջազգային սկզբունքները, նաեւ զերծ մնալ ներքին գործերին միջամտելուց»,- ասվում է Կամբոջայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։ Կամբոջայում ժողովրդավարության հիմքում ժողովրդի կամքն է, այլ ոչ թե օտար պետությունների արտոնությունները։
Տվյալ հայտարարության համար առիթ էր ծառայել ԱՄՆ-ի հայտնած մտահոգությունը «Կամբոջայի քաղաքական կուսակցությունների մասին օրենքում» փոփոխությունների կապակցությամբ։
Այդ օրենսդրական փոփոխությունները արգելում են դատվածություն ունեցող քաղաքական գործիչներին ղեկավարել կուսակցություններ, իսկ Գերագույն դատարանին իրավունք է տրվում լուծարել կուսակցությունը,ե թե դրա առաջնորդներից մեկը մեղավոր է ճանաչվում որեւէ հանցագործության մեջ։ Օրենքը նաեւ կուսակցություններին արգելում է կողմ արտահայտվել երկրի մասերի առանձնացմանը, նաեւ հրահրել անջատողականություն ու այլ գործողություններ, որոնք կարող են վնասել ազգային անվտանգությանը։

Камбоджа призвала США прекратить вмешательство в ее внутренние дела, передает Синьхуа
«Мы призываем администрацию США уважать международные принципы невмешательства и суверенитета, а также воздержаться от вмешательства во внутренние дела», - говорится в заявлении  МИД  Камбоджи. Демократия в Камбодже держится на воле народа, а не преференциях от иностранных государств.
Данное заявление появилось после того, как США выразили серьезную озабоченность поправками в «Закон о политических партиях Камбоджи», принятыми в понедельник законодательным собранием страны.
Поправки в законодательство запрещают имеющим судимость политикам возглавлять политические партии, а Верховный суд наделяется правом распускать партии при признании одного из их высших партийных руководителей виновным в совершении преступлений. Закон запрещает партиям выступать за отделение частей страны, а также подстрекательство к сепаратизму и другие действия, которые могут нанести вред национальной безопасности.
Премьер-министр Камбоджи Хун Сен заявил, что изменения в законодательстве призваны не ограничить свободу волеизъявления, а обеспечить единство страны.