Ազատ առեւտրի մասին հյուսիսամերիկյան համաձայնագրի (NAFTA) վերանայման մասին ցանկացած բանակցություններ հնարավոր են միայն բոլոր երեք անդամների՝ ԱՄՆ-ի Կանադայի, Մեքսիկայի մասնակցությամբ, ասել է Կանադայի ԱԳՆ ղեկավար Խրիստյան Ֆրիլանդը, փոխանցում է Reuters–ը։
«Մենք հստակ ընդունում ենք, որ NAFTA–ն եռակողմ համաձայնագիր է ու բանակցությունները, եթե դրանք կայանան, նույնպես եռակողմ կլինեն»,- ասել է Ֆրիլանդը համաժողովի ժամանակ, որը նվիրված է եղել Հյուսիսային Ամերիկայի ապագահին։
«NAFTA-ն եռակողմ համաձայնագիր է ու դրա մասին ցանկացած բանակցություն պետք է եռակողմ լինի»,- ասել է Մեքսիկայի արտգործնախարար Լուիս Վիդեգարայը լրագրողներին՝ Ֆրիլանդի մեկնաբանությունից հետո։
Մեքսիկայի էկոնոմիկայի նախարար Իլդեֆոնսո Գուախարդոն ավելի վաղ ասել էր, որ NAFTA–ի մասին բանակցությունների հիմնական մասը պետք է իրականացվի եռակողմ ձեւաչափով, որպեսզի ներդրողները վստահ լինեն, որ ամենուրեք նույնատեսակ ներդրումային նորմեր են գործում։

Любые переговоры о пересмотре Североамериканского соглашения о свободной торговле (NAFTA) возможны лишь при участии всех трех стран-членов - США, Канады и Мексики, сказала глава канадского МИДа Христя Фриланд, передает Reuters
«Мы четко признаем, что NAFTA - трехстороннее соглашение, и, переговоры, если они состоятся, тоже будут трехсторонними», - сказала Фриланд на конференции, посвященной будущему Северной Америки.
«NAFTA - трехстороннее соглашение, и любые переговоры о нем... будут трехсторонними; так должно быть», - сказал министр иностранных дел Мексики Луис Видегарай журналистам в Торонто после комментариев Фриланд.
Министр экономики Мексики Ильдефонсо Гуахардо ранее сказал, что основная часть переговоров о NAFTA должна проводиться в трехстороннем формате, чтобы инвесторы были уверены в том, что везде действуют одинаковые инвестиционные нормы.