Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ համաձայնագիրը երկարատեւ բանակցային գործընթացի արդյունք է։ Այս մասին հունիսի 1-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտյեն։
Դեսպանն ընդգծեց, որ դրա թեմատիկան բավական ընդարձակ է։ «Եվ ես հույս ունեմ, որ նոյեմբերին Բրյուսելում կայանալիք գագաթնաժողովում փաստաթուղթն արդեն կստորագրվի»,- ասաց դեսպանը։
Նա հիշեցրեց, որ Ֆրանսիան բանակցությունների վերսկսման թեժ կողմնակից էր եւ այդ ուղղությամբ քիչ ջանքեր չի գործադրել։ «Այդ փաստաթղթի ստորագրումը շատ կարեւոր է տարածաշրջանում քաղաքական հավասարակշռության տեսանկյունից, եւ ես հույս ունեմ, որ այն կստորագրվի»,- նկատեց դեսպանը։
Իսկ ինչո՞ւ փաստաթուղթը չի հրապարակվում հարցին ի պատասխան՝ դեպսանն առաջարկեց այն ուղղել պատասխանատու կողմին։ «Որքանով ինձ է հայտնի, քանի դեռ փաստաթուղթը ստորագրված չէ, չի հրապարակվում»,- ասաց դեսպանը։

YEREVAN. – The agreement [to be signed] between Armenia and the European Union (EU) is a result of a long negotiation process, French Ambassador Jean-François Charpentier noted at a press conference on Thursday.
The diplomat stressed that the subject matter of this agreement is very broad.
“And I hope that the document will be signed at the November summit in Brussels,” Charpentier added.
He recalled that France was an active supporter of resuming talks, and it had exerted considerable respective efforts.
“The signing of this document is very important from the viewpoint of political balance in the region,” stated Jean-François Charpentier.