Գերմանիայի իշխանությունները ուշադիր հետեւելու են ԱՄՆ-ում հարկային բարեփոխումների հետեւանքներին, մասնավորապես, Գերմանիայի փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների համար նրանց մրցունակության պահպանման տեսանկյունից: Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը իր ամեն շաբաթյա տեսանյութում, որը հրապարակվել է Գերմանիայի կառավարության կայքում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Կառավարության ղեկավարը նշել է Ֆրանսիայի հետ ձեռնարկությունների համար հարկման միասնական համակարգի ստեղծման մասին նախագիծն իրականացնելու պատրաստակամությունը: «Դա նշանակում է, որ երբ մենք մտածենք, թե ինչպես պետք է Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի ընկերությունների համար հարկերի ավելացման համար ընդհանուր հիմք զարգացնենք, այդ ժամանակ հաշվի կառնվի նաեւ այն իրական իրադրությունը, որ մենք այժմ տեսնում ենք Ամերիկայում», - ասել է Մերկելը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը անցյալ տարվա դեկտեմբերի 22-ին հարկային օրենսգրքում լուրջ փոփոխություններ կատարելու մասին օրենք էր ստորագրել : Բարեփոխումները համարվում են ամենախոշորը վերջին 30 տարիների ընթացքում: Այն, մասնավորապես, ենթադրում է բիզնեսի համար հարկերի նվազեցում:

Власти ФРГ будут внимательно следить за последствиями налоговой реформы в США, прежде всего, для малых и средних предприятий Германии с точки зрения сохранения их конкурентоспособности. Об этом заявила канцлер Ангела Меркель в своем еженедельном видеоподкасте, который был опубликован на сайте правительства ФРГ, передает ТАСС.
Глава правительства отметила готовность реализовать вместе с Францией проект по установлению единой системы налогообложения для предприятий. «Это означает, что, когда мы будем думать о том, как развивать общую основу для начисления налога для компаний Франции и Германии, будет учитываться и реальное положение дел, которое мы сейчас наблюдаем в Америке», - сказала Меркель.
Президент США Дональд Трамп 22 декабря прошлого года подписал закон о внесении множества серьезных поправок в налоговый кодекс. Реформа считается крупнейшей за последние 30 лет. Она, в частности, предполагает снижение налогов для бизнеса.