ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը «օրհնել է» Սեուլի եւ Փհենյանի միջեւ երկարատեւ պատերազմի դադարեցման մասին բանակցությունները: Այս մասին Թրամփը հայտարարել է Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի հետ հանդիպման ժամանակ, հաղորդում է AP-ն:
Ողջունելով վարչապետին՝ Թրամփը հաստատել է, որ Սեուլը եւ Փհենյանը թշնամության դադարեցման մասին բանակցություններ են վարում: Հաջորդ շաբաթ ակնկալվում է Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Ջեինի եւ Հյուսիսային Կորեայի նախագահ Կիմ Չեն Ընի հանդիպումը: Թրամփի խոսքով՝ երկրների առաջնորդները «ստացել են իմ օրհնությունը», որպեսզի քննարկեն պատերազմի վերջնական ավարտը:
Նա նաեւ ասել է, որ Կիմ Չեն Ընի հետ իր հանդիպման համար հինգ տարբերակ է քննարկվում: Թրամփը հույս է հայտնել, որ այն տեղի կունենա առաջիկա երկու ամիսների ընթացքում:
Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն բարձր է գնահատել Թրամփի «քաջությունը» Կիմ Չեն Ընի հետ անձնական հանդիպման հրավերն ընդունելու համար: Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն եւ Ճապոնիան ջանք չեն խնայում Կիմ Չեն Ինի կառավարության վրա առավելագույն ճնշում գործադրելու համար: «Ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Դոնալդ Թրամփին` Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի հետ առաջիկա հանդիպման անցկացման վճռականության համար»:

Переговоры между Сеулом и Пхеньяном о прекращении  многолетней войны получили благословение президента США Дональда Трампа. Об этом заявил сам Трамп в ходе встречи с премьер-министром Японии Синдзо Абе, передает AP.
Приветствуя премьер-министра, Трамп подтвердил, что  Сеул и Пхеньян ведут переговоры о прекращении вражды. На следующей неделе ожидается встреча президента Южной Кореи Мун Джэина и лидера Северной Кореей Ким Чен Ына.  По словам Трамп,   лидеры стран «получили мое благословение», чтобы обсудить официальный конец войны.
Он также сообщил, что для проведения его встречи с Ким Чен Ыном рассматриваются пять вариантов. Трамп выразил надежду, что она состоится в ближайшие два месяца.
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ высоко оценил  «мужество» Трампа  в связи с тем,  что он принял приглашение Ким Чен Ына на личную встречу.  Он отметил, что  США и Япония прилагают усилия для максимального давления на правительство Кима Чен Ына.  «Я хотел бы поблагодарить Дональда Трампа  за его решимость провести предстоящую встречу на высшем уровне с лидером Северной Кореи».