Լիտվայի ԱԳ նախարարությանը զարմացրել է, որ գերմանական Adidas կոնցեռնը USSR գրությամբ կանացի շապիկներ է վաճառում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Լիտվայի ԱԳՆ-ն Twitter-ի իր միկրոբլոգում ներկայացրել է Adidas-ի պաշտոնական կայքէջին հղումը, որտեղ վաճառվում է կանացի կարմիր շապիկ՝ USSR գրությամբ եւ Խորհրդային Միության զինանշանով:
«Դեռեւս կան մարդիկ, ովքեր հիվանդ են «կայսրության կարոտախտով», միայն թե անսպասելի է, որ նրանց թվում է @adidas հայտնի կոնցեռնը»,- նշված է Լիտվայի ԱԳՆ թվիթում:
Being sick with "imperial nostalgia" - it still occurs. A bit surprising from the famous @adidas, though. https://t.co/fRjAQCH525 pic.twitter.com/kgdGobszTS
— LT MFA STRATCOM (@LT_MFA_Stratcom) 5 мая 2018 г.
Բալթիական հանրապետության ԱԳ նախարար Լինաս Լինկյավիչյուսը այս հրապարակումը տեղադրել է իր էջում:
Adidas AG-ն, որը 1924 թվականին հիմնադրել է Ադոլֆ Դասլերը, մարզակոշիկների, հագուստի եւ պարագաների արտադրության համաշխարհային առաջատարներից է:
2008 թվականին Լիտվան օրենք է ընդունել, որով նախատեսվում է, որ խորհրդային եւ նացիստական խորհրդանիշները չեն կարող օգտագործվել ու տարածվել մարդկանց զանգվածային կուտակումների վայրերում եւ զանգվածային միջոցառումներում: Այս խորհրդանիշները կարելի է օգտագործել միայն թանգարաններում, ինչպես նաեւ գիտական, գեղարվեստական ու լուսաբանման նպատակներով եւ հնաոճ իրերի վաճառքում: Օրենքի խախտման դեպքում նախատեսված է վարչական պատասխանատվություն, մասնավորապես՝ 144-ից մինչեւ 289 եվրոյի տուգանք:

Министерство иностранных дел Литвы удивилось тому, что немецкий концерн Adidas продает женские майки с надписью USSR, передает РИА Новости.
Литовский МИД в своем аккаунте в сети микроблогов Twitter привел ссылку на страницу официального сайта Adidas, где продается красная женская майка с надписью USSR и гербом Советского Союза.
«Все еще есть те, кто болен «ностальгией по империи», только как-то неожиданно, что среди них и известный концерн @adidas»,  — говорится в твите литовского министерства.
Министр иностранных дел балтийской республики Линас Линкявичюс поделился этой публикацией в своем аккаунте.
Adidas AG, основанная в 1924 году Адольфом Дасслером, является одним из мировых лидеров в производстве спортивной обуви, одежды и инвентаря.
Литва в 2008 году приняла закон, который предусматривает, что советская и нацистская символика не могут использоваться, демонстрироваться и распространяться в местах массового скопления людей и на массовых мероприятиях. Использовать эту символику можно только в музеях, а также в научных, художественных и просветительских целях и в антикварной торговле. За несоблюдение этого закона предусмотрена административная ответственность, в частности штраф от 144 до 289 евро.