Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն պնդում է, որ ԱՄՆ իշխանությունները ցանկանում են «կործանել Բոլիվարյան հեղափոխությունը», հաղորդում է «Կոմերսնատ»-ը՝ վկայակոչելով Globovision-ը:
Մադուրոյի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն նաեւ դիտարկել է Վենեսուելայում ռազմական հեղաշրջում իրականացնելու տարբերակը: Վենեսուելայի նախագահը զգուշացրել է, որ ոչ ոք չպետք է փորձի ոչնչացնել «սրբազան միասնությունը» ռազմական երկրի շարքերում, որոնք կարգապահ են եւ «հավատարիմ են պետության ղեկավարին»:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 12-ին ԱՄՆ-ն ընդլայնել էր պատժամիջոցները Վենեսուելայի դեմ: Սահմանափակող միջոցների խստացման նպատակն էր դժվարացնել Կարակասի համար պետական ակտիվների վաճառքը: Ի պատասխան՝ Նիկոլաս Մադուրոն պերսոնա նոն գրատա էր հայտարարել ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Թոդ Ռոբինսոնին: ԱՄՆ-ն, իր հերթին, որոշում էր կայացրել արտաքսել երկրից վենեսուելացի երկու դիվանագետների:

Президент Венесуэлы Николас Мадуро утверждает, что американские власти хотят «уничтожить Боливарианскую революцию», сообщает Коммерсант.ру со ссылкой на  Globovision.
По словам  Мадуро, США также рассматривали вариант осуществления военного переворота в Венесуэле. Президент Венесуэлы предупредил, что никому не стоит пытаться разрушить «священное единство» в рядах военных страны, которые дисциплинированы и «привержены главе государства».
12 мая США расширили санкции против Венесуэлы. Целью ужесточения ограничительных мер было затруднить Каракасу распродажу госактивов. В ответ на это Николас Мадуро объявил временного поверенного в делах США Тодда Робинсона персоной нон грата. США, в свою очередь, решили выслать двух венесуэльских дипломатов.