Աբերդինշիրում կենդանիների փրկության կենտրոնը հայտնաբերել է ոզնու, որը, փորձագետների կարծիքով, կարող է համարվել Մեծ Բրիտանիայի ամենածանր ոզնիներից մեկը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ հղում անելով Upi-ին:
Անցյալ աշնանը տեղացիներից մեկը սկսեց կերակրել ոզնուն, որը դրանից հետո անընդհատ գալիս էր իր բարերարի մոտ: Տղամարդը ոզնուն Արբակլ է անվանել:
«Արբակլը մոտ 2.5 կգ է կշռում, ինչը այս ժամանակահատվածում ոզնու միջին քաշից4 անգամ ավելի է», —ասել են փրկության կենտրոնում եւ ընդգծել, որ առանց դիետայի կենդանին չի կարող գոյատեւել վայրի բնությունում:
Մասնագետները մտադիր են ոզնու կերի քանակը նվազեցնել, ինչպես նաեւ թափել այն, որպեսզի Արբակլին ֆիզիկական ակտիվության դրդեն:

Центр спасения зверей в Абердиншире обнаружил ежа, который, по мнению специалистов, может считаться одним из самых тяжелых в Великобритании, сообщает РИА Новости со ссылкой на Upi.
Прошлой осенью один из местных жителей начал подкармливать ежа, который с тех по постоянно приходил к своему благодетелю. Незаметно для мужчины, еж, которого он назвал Арбакл, из-за лишнего веса стал передвигаться с большим трудом и больше не смог сворачиваться в шар.
«Арбакл весит около двух с половиной килограмм, что в четыре раза больше веса среднего ежа в это время», — заявили в центре спасения и подчеркнули, что без диеты у животного нет шанса выжить в дикой природе.
Специалисты планируют уменьшить количество корма для ежа, а также разбрасывать ее, чтобы мотивировать Арбакла к физической активности.