Նախօրեին երեկոյան Բոստոնից հյուսիս միանգամից մի քանի քաղաքներում տեղի ունեցած տասնյակ պայթյունները եւ հրդեհները մեծ տարածք են ընդգրկել: Բազմաթիվ պատահարների պատճառը, ամենայն հավանականությամբ, գազատարի վթարն էր, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Դեռեւս պաշտոնական տեղեկություններ չկան զոհերի եւ տուժածների մասին: Տեղական Eagle Tribune պարբերականը հայտնել է, որ Լոուրենսում բնակելի շենքի պայթյունի ժամանակ մի քանի մարդ է տուժել: Պարբերականը պատահարի մանրամասներ չի հրապարակել:
Իշխանությունների տվյալներով՝ բացառվում է դիտավորյալ հրկիզման վարկածը: Նահանգի ոստիկանության ամփոփագրում նշված է, որ «դեռեւս վաղ է խոսել պատճառների մասին»: Սակայն մի քանի տեղական պարբերականներ նշում են գազատարի հնարավոր վթարի մասին: Առաջին պայթյունն առաջացրել է գազատարում «ավելցուկային ճնշումը», հայտնել է WBZN հեռուստաալիքը:
Նախնական տեղեկություններով՝ հրդեհների եւ պայթյունների մեծ մասը տեղի է ունեցել 3 քաղաքներում, որոնք գտնվում են Բոստոնից մոտ 40 կմ հյուսիս՝ Լոուրենսում (20-ից մինչեւ 25 հրդեհ եւ պայթյուն), Անդովերում (20 հրդեհ) եւ Հյուսիսային Անդովերում (25 հրդեհ):
Տուժած քաղաքների իշխանությունները մարդկանց կոչ են արել տանը գազի հոտ զգալու դեպքում շտապ լքել կացարանները մինչեւ հետագա հրահանգ ստանալը:

Десятки взрывов и пожаров охватили большую территорию сразу в нескольких городах к северу от Бостона накануне вечером. Причиной многочисленных инцидентов, скорее всего, стала авария на газопроводе, передает «Голос Америки»
Официальной информации о погибших и пострадавших пока нет. Местная газета Eagle Tribune сообщила о том, что во время взрыва жилого дома в Лоуренсе пострадали несколько человек. Издание не привело подробностей происшествия.
По данным властей, версия об умышленных поджогах исключается. В бюллетене полиции штата говорится, что «о причинах говорить пока рано». Однако несколько местных изданий пишут о возможной аварии на газопроводе. Первый взрыв был спровоцирован «избыточным давлением» в газопроводе, сообщила телекомпания WBZN.
По предварительным данным, большинство пожаров и взрывов произошли в трех городах, расположенных примерно в 40 км к северу от Бостона: Лоуренсе (от 20 до 25 пожаров и взрывов), Андовере (20 пожаров) и Северном Андовере (25 пожаров).
Власти пострадавших городов призвали всех людей, которые чувствуют запах газа у себя дома, срочно покинуть жилища вплоть до дальнейших распоряжений.