Առաջարկում ենք վերականգնել Տեսչական մարմինների միասնական վերաքննիչ հանձնաժողովը: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 19-ին, Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատում  տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ընթացքում նշեց տեսչական ոլորտի փորձագետ Սյուզաննա Ծատուրյանը՝ ներկայացնելով Ազգային գործարար օրակարգի շրջանակում կատարված աշխատանքների արդյունքները:
Նրա խոսքով՝ այս հանձնաժողովը, որը գործել է Հայաստանի վարչապետի նախագահությամբ, միակն էր, որտեղ հնարավոր էր բողոքարկել տեսչական ստուգումների արդյունքները՝ ապահովելով առավելագույն օբյեկտիվություն:
«Տեսչությունների մասին» օրենքի վերաբերյալ կառավարությանը մեր հիմնական առաջարկն է վերականգնել Տեսչական մարմինների միասնական վերաքննիչ հանձնաժողովը՝ եթե ոչ վարչապետի նախագահությամբ, ապա գոնե փոխվարչապետներից մեկի, եւ այս հանձնաժողովում ապահովել բոլոր շահագրգիռ կողմերի ներկայությունը»,- նշեց Ծատուրյանը:
Մյուս, ոչ պակաս կարեւոր առաջարկն է տեսուչների էթիկայի օրենսգրքի մշակումը: «Բացի քաղծառայողների վարքագծի կանոններից, նրանք պետք է ենթարկվեն տեսուչների էթիկայի կանոններին, քանի որ ձեռնարկատերերի հետ անմիջական շփման մեջ են»,- նշեց փորձագետը:
Նրա կարծիքով՝ պետք է ներդրվի տեսչական նոր մշակույթ, որի համաձայն տեսչությունները պատժիչ գործառույթներ չեն կատարում, այլ ձեռնարկատերերին աջակցող մարմիններ են բիզնեսի կազմակերպման եւ իրավախախտումների կանխման գործում:
«Տեսչության ոլորտում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներից հետո պետք է կատարելագործել տեսչական ստուգումների ընթացակարգերը, այս բոլոր լուծումներն արտացոլված են «Տեսչության մասին» նոր օրենքի մշակման առաջարկներում»,- եզրափակեց նա:

В Армении должна быть восстановлена Единая апелляционная комиссия инспекционных органов. Об этом 19 сентября в Торгово-промышленной палате Армении (ТПП) заявила представитель НПО «Сеть защиты деловых интересов» Армении Рузанна Цатурян, представляя итоги работы в рамках Национальной деловой повестки.
По ее словам, данная комиссия, которая действовала под председательством премьер-министра Армении, была единственной, где можно было обжаловать итоги инспекционных проверок, обеспечив при этом максимальную объективность.
«Наше центральное предложение  Правительству по разработке нового закона «Об инспекциях» – восстановить Единую апелляционную комиссию инспекционных органов под председательством если не премьер-министра, то хотя бы одного из вице-премьеров и обеспечить представительство в этой комиссии всех заинтересованных сторон», - отметила Цатурян.
Другое не менее важное предложение, продолжила она, разработать кодекс этики инспекторов. «Помимо правил поведения гражданских служащих они должны подчиняться правилам этики инспекторов, поскольку находятся в непосредственном контакте с предпринимателями», - заметила представитель НПО.
По ее мнению, должна быть внедрена новая инспекционная культура, согласно которой инспекции не выполняют карательные функции, а являются органами по поддержке предпринимателей в организации бизнеса и профилактики правонарушений, а также обеспечении безопасности в сфере своей компетенции.
«После институциональных реформ в сфере инспекций предстоит усовершенствовать процедуры инспекционных проверок, и все эти решения отображены в предложениях по разработке нового закона «Об инспекциях»», - заключила  Рузанна Цатурян.