ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը հույս ունի համագործակցել ԵՄ-ի հետ՝ Բելառուսում առկա ճգնաժամը կարգավորելու համար, հաղորդում է AFP-ը:
«Վստահ եմ, որ ԵՄ-ը եւ ԱՄՆ-ը կիսում են մտավախությունը, թե ինչ է կատարվում Բելառուսում, եւ ես լիահույս եմ, որ մենք կկարողանանք աշխատել ճգնաժամը լուծելու համար»,-Սլովենիայում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Պոմպեոն:
«Միակ խաղաղ լուծումը կրկնակի ընտրություններն են կամ միջազգային դիտորդական առաքելության ներկայությունը»,-իր հերթին ասել է Սլովենիայի վարչապետ Յանեկ Յանսան:

Вашингтон надеется  на сотрудничество  с ЕС для разрешения кризиса в Беларуси, заявил госсекретарь США Майк Помпео, передает AFP.
«Я уверен, что ЕС и Соединенные Штаты разделяют  обеспокоенность по поводу того, что произошло и что происходит в Беларуси, и я очень надеюсь, что мы сможем коллективно работать над преодолением кризиса», - сказал он журналистам во время визит в Словению.
«Единственное мирное решение нынешнего кризиса в Беларуси - это повторные выборы при сильном присутствии международных наблюдательных миссий», - сказал премьер-министр Словении Янек Янса.