Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ալեն Ժյուպեին հրավիրել է այցելել Հայաստան:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախարարներ Նալբանդյանն ու Ժյուպեն արձանագրել են, որ մի շարք միջազգային հարցերի վերաբերյալ Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի դիրքորոշումներն համընկնում են:
Նրանք քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունները եւ այդ շրջանակներում իրականացվող ծրագրերը, մտքեր փոխանակել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում հայ-ֆրանսիական համագործակցության շուրջ, անդրադարձան Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գործունեությանը:
Բանակցությունների օրակարգում էր արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը: Երկուստեք շեշտվել է հիմնահարցի խաղաղ եւ բանակցային լուծման այլընտրանքի բացակայությունը: Էդվարդ Նալբանդյանը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի կառուցողական ներգարավվածությունը` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ:
Մայիսի 17-ին Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահի դիվանագիտական եւ արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Ժան-Դավիդ Լեւիտի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել է այս տարվա երկրորդ կեսին նախատեսված՝ Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի Հայաստան այցելության, ինչպես նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Ֆրանսիա կատարելիք այցի նախապատրաստմանն առնչվող հարցեր:
Այսօր` մայիսի 18-ին նախատեսված է Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպումը Ֆրանսիայի Սենատի եւ Ազգային ժողովի անդամների հետ:

Глава МИД Армении Эдвард Налбандян в Париже встретился со своим французским коллегой Аленом Жюпеном.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе армянского внешнеполитического ведомства, в ходе встречи стороны обсудили развитие двусторонних отношений, а также региональные и международные вопросы, представляющие взаимный интерес.  Министры отметили, что позиции Армении и Франции по ряду вопросов совпадают.
Стороны обсудили также сотрудничество Армения-ЕС и программы, осуществляемые в рамках этого сотрудничества, коснулись деятельности международной организации франкофонии.
Стороны также затронули процесс карабахского урегулирования, подчеркнув, что альтернативы мирному урегулированию нет. Эдвард Налбандян высоко оценил деятельность Франции как сопредседателя Минской группы ОБСЕ.  В заключении армянский министр пригласил французского коллегу посетить Ереван.
В рамках визит Налбандян встретился также с советником президента Франции по внешней политике Давидом Левити. В ходе встречи обсуждались подготовительные вопросы предстоящего во второй половине этого года визита президента Николя Саркози в Армению, а также визита президента Сержа Саргсяна в Париж.