ԱՄՆ ռազմական ներկայությունը Ասիայում անհրաժեշտ է, քանի որ Վաշինգտոնի եւ Պեկինի միջեւ մրցակցությունը ուժեղանում է: Այս մասին հայտարարել է Ֆիլիպինների արտգործնախարար Թեոդորո Լոչսինը:
«Մենք ուժի հավասարակշռության խնդիր ունենք»,- ANC News Channel-ին տված հարցազրույցում ասել է Լոչսինը: «Մեզ պետք է ԱՄՆ ներկայությունը Ասիայում»:
Նրա խոսքերով՝ Միացյալ Նահանգները շահագրգռված է տարածաշրջանում իր ռազմական ներկայությամբ, եւ Ֆիլիպինները «երբեք չի դադարել համագործակցել» անվտանգության հարցում վաղեմի դաշնակիցի հետ:
Հունիսին նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն չեղարկել էր ԱՄՆ-ի հետ զորքերի տեղակայման մասին համաձայնագիրը դադարեցնելու իր որոշումը:
Երկու երկրները սերտ կապերը վերականգնել են 2000 թվականից` զորավարժությունների, հաճախակի այցերի եւ կոմունիստական ու մահմեդական ապստամբների դեմ պայքարի միջոցով:
Ֆիլիպինները բազմիցս իր բողոքն է արտահայտել Հարավչինական ծովում Չինաստանի գործողությունների դեմ: Վերջինը վերաբերում էր վիճելի ծովածոցում Չինաստանի կողմից ֆիլիպինցի ձկնորսներից սարքավորումների առգրավմանը:
«Ես շատ հաստատակամ էի՝ պաշտպանելու այն, ինչը մերն էր: Ես շատ հաստատակամ էի, որպեսզի երբեք ծնկի չգամ Չինաստանի առաջ»,- ասել է Լոչսինը:

Военное присутствие США в Азии необходимо, поскольку соперничество между Вашингтоном и Пекином усиливается. Об этом заявил глава МИД Филиппин Теодоро Лочсин.
«У нас есть проблема с балансом сил», - сказал Лочсин в интервью телеканалу ANC News Channel. «Нам нужно присутствие США в Азии».
По его словам, Соединенные Штаты заинтересованы в сохранении военного присутствия в регионе, и Филиппины «никогда не прекращали сотрудничество» со своим давним союзником по безопасности.
В июне президент Родриго Дутерте приостановил свое решение расторгнуть соглашение с Соединенными Штатами о развертывании войск.
Две страны возродили тесные связи с 2000 года с помощью военных учений, частых визитов и помощи против коммунистических и мусульманских повстанцев.
Филиппины выразили не один протест против действия Китая в Южном-Китайском море. Последний касался конфискации Китаем оборудования филиппинских рыбаков в спорной лагуне.
«Я был очень тверд в отношении защиты того, что было нашим. Я был очень тверд в отношении того, чтобы никогда не преклонять колени перед Китаем», - сказал Лочсин.