Իշխանությունները պետք է մի քանի սցենար ունենան, թե ինչպիսին է լինելու աշխարհը կորոնավիրուսից հետո: Այս մասին տնտեսական լրագրողների խմբի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Մեկնաբանելով բազմամիլիարդանոց ծրագրերի եւ նոր սեգմենտների մասին խոսակցությունները՝ նախկին նախագահը նկատեց, որ, միգուցե, կան մարդիկ, ովքեր հավատում են դրան, սակայն ինքը չի կարծում, թե տնտեսական առումով գիտակից մարդը կարող է դրան հավատալ: Նրա խոսքով՝ տնտեսությունը փրկելու հարցով ծրագրի քննարկման համար կարելի է կլոր սեղան կազմակերպել, առավել եւս, որ առանձին տնտեսագետներ եւ որոշ կուսակցություններ, այդ թվում՝ ՀՅԴ-ն, ունեն կոնկրետ առաջարկներ:
Անորոշությունները շատ են: «Այսօր խոսում են հետկորոնավիրուսային աշխարհի մասին: Ես չգիտեմ՝ ինչ է դա: Ենթադրում եմ 2-3 սցենար: Դրանցից մեկը՝ պարզապես կմոռանանք, թե ինչ է եղել եւ կանցնենք նախկին կյանքին, սա այն դեպքում, երբ արդյունավետ պատվաստանյութ լինի եւ խնդիրը լուծվի: Սակայն կարող է լինել նաեւ հակառակը. մի կորոնավիրուսը կարող է փոխարինել մյուսին: Կարծում եմ, որ պետք է ծրագիր, այլ ոչ թե նստել սպասել, թե երբ խնդիրը կթակի դուռը: Իհարկե, դրա համար մեծ էներգիա եւ ռեսուրսներ են պետք: Հեռատեսությունը պետության գործառույթներից է»,-հայտարարեց Քոչարյանը՝ հավելելով, որ 30 միլիարդանոց ծրագրերի մասին խոսակցությունները սկսվում են այն դեպքում, երբ մարդիկ չգիտեն՝ ինչ անեն: Կա նաեւ այլ մոտեցում՝ ժողովրդին հույս տալը՝ եզրափակեց Քոչարյանը:

The authorities need to have several scenarios for what the world will be like after the coronavirus. Second President of Armenia Robert Kocharyan stated this during a meeting with economic journalists.
Commenting on the rumors about multibillion-dollar programs and new segments, the former president noted that there may be people who believe in it, but he does not think that an economically conscious person can believe in it. According to him, a roundtable discussion can be organized to discuss a program to save Armenia’s economy, especially since some economists and political parties have specific proposals in this regard.
"There is a lot of uncertainty. Today they talk about the post-coronavirus world; I do not know what that is. I assume 2-3 scenarios. One of them, we will just forget what happened and move on to the previous life; this is the case when there is an effective vaccine and the problem is solved. But it can also be the opposite—one coronavirus can replace another. I believe we need a plan, and not sit and wait when the problem will knock on the door. Of course, this requires a lot of energy and resources. Foresight is one of the functions of the state," Kocharyan said, adding that the rumors about $30bn-worth programs start when people do not know what to do.