Հունաստանի խորհրդարանը վավերացրել է Հունաստանի եւ Եգիպտոսի միջեւ ծովային սահմանները որոշելու մասին համաձայնագիրը՝ հարեւան Թուրքիայի հետ լարվածության աճի պայմաններում՝ Միջերկրական ծովի արեւելքում էներգետիկ ռեսուրսների շուրջ էսկալացիայի պատճառով, հաղորդում է Reuters-ը:
Համաձայնագրին, որը ստորագրվել է այս ամսվա սկզբին եւ արդեն վավերացվել Եգիպտոսի խորհրդարանի կողմից, հավանություն է տվել հույն օրենսդիրների մեծամասնությունը:
Այս համաձայնագիրը զայրացրել է Թուրքիային, որը պնդում է, որ դա ոտնձգություն է իր մայրցամաքային հատվածի դեմ: Համաձայնագիրը նաեւ հատվում է այն ծովային գոտիների հետ, որոնք Թուրքիան անցած տարի համաձայնեցրել էր Լիբիայի հետ, ինչը Հունաստանն անօրինական է համարում:

Greek parliament ratified an accord defining maritime boundaries between Greece and Egypt on Thursday, amid rising tensions with neighboring Turkey over energy resources in the eastern Mediterranean, Reuters reports.
The pact, which was sealed earlier this month and has already been ratified by Egypt’s parliament, was approved by a majority of Greek lawmakers.
The Athens-Cairo agreement has angered Turkey which says that it infringes on its own continental shelf. The agreement also overlaps with maritime zones Turkey agreed with Libya last year, decried as illegal by Greece.