Հունաստանը կիրականացնի իր ինքնիշխան իրավունքները արեւելյան Միջերկրական ծովում՝ չնայած Թուրքիայի կողմից պատերազմի աննախադեպ սպառնալիքներին: Այս մասին ասված է Հունաստանի արտգործնախարարության կողմից շաբաթ օրը տարածված հայտարարության մեջ՝ կապված Հունաստանի դեմ ռազմական ուժ կիրառելու սպառնալիքի հետ՝ նրա կողմից իր տարածքային ջրերը 6-ից մինչեւ 12 ծովային մղոն ընդլայնելու դեպքում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Թուրքիայի աննախադեպ պատկերացումը, որ նա կարող է սպառնալ հարեւան երկրներին ուժի գործադրմամբ, երբ նրանք իրականացնում են իրենց օրինական իրավունքները, հակասում է ժամանակակից քաղաքական մշակույթին, ինչպես նաեւ միջազգային իրավունքի հիմնարար դրույթներին: Մենք կոչ ենք անում Թուրքիային գիտակցել, որ միջազգային իրավունքը եւ այն արժեքները, որոնց վրա կառուցված է ժամանակակից միջազգային կարգը, պարտադիր են աշխարհի բոլոր երկրների համար: Դրանք ընտրովի չեն կիրառվում, եւ միջազգային հանրությունը պարտավոր է պաշտպանել դրանք, քանի որ դրանց խախտումը վկայում է առավելագույն ռիսկի մասին»,- ընդգծել է Հունաստանի ԱԳՆ-ը:
Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուաթ Օքթայը շաբաթ օրը պատերազմով է սպառնացել Հունաստանին, եթե նա իր տարածքային ջրերն ընդլայնի մինչեւ 12 ծովային մղոն: «Թուրքիան անհրաժեշտ ամեն բան կձեռնարկի Միջերկրական ծովում իր ջրերի յուրաքանչյուր քառակուսի սանտիմետրը պաշտպանելու համար: Իր տարածքային ջրերը 6-ից մինչեւ 12 ծովային մղոն ընդլայնելու Հունաստանի փորձերը Անկարան չի ճանաչի: Այդ քայլը կարող է ռազմական հակամարտության պատճառ դառնալ»,- քաղաքական գործչի խոսքերն է մեջբերում Անատոլիական գործակալությունը:
Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը չորեքշաբթի օրը խորհրդարանում հայտարարել է, որ, հիմնվելով ՄԱԿ Ծովային իրավունքի մասին բանաձեւի դրույթների վրա, Աթենքն իր տարածքային ջրերը Հոնիական ծովում 6-ից ընդլայնում է մինչեւ 12 ծովային մղոն, եւ Իտալիան ու Ալբանիան արդեն տեղեկացված են այդ մասին: Հունաստանի արտգործնախարար Նիկոս Դենդիասը նույն հանդիպմանն ասել է, որ Հունաստանը Միջերկրական ծովում հունական Կրետե կղզուց հարավ կընդլայնի իր տարածքային ջրերը այն գոտիներում, որոնք սահմանազատվել էին Եգիպտոսի հետ վերջերս կնքված համաձայնագրով:

Греция будет реализовывать свои суверенные права в Восточном Средиземноморье, несмотря на беспрецедентные угрозы войны со стороны Турции. Об этом говорится в распространенном в субботу заявлении греческого МИД в связи с угрозой применить военную силу против Греции в случае расширения ею территориальных вод с 6 до 12 морских миль, с которой выступил вице-президент Турции Фуат Октай, передает ТАСС.
«Беспрецедентное представление Турции о том, что она может угрожать соседним странам применением силы, когда они реализуют свои законные права, противоречит современной политической культуре, а также основополагающим положениям международного права. Мы призываем Турцию осознать, что международное право и ценности, на которых построен современный международный порядок, обязательны для всех стран мира. Они не применяются выборочно, и международное сообщество обязано защищать их, поскольку их нарушение свидетельствует о максимальном риске», - подчеркнул МИД Греции.
Вице-президент Турции Фуат Октай пригрозил в субботу Греции войной в случае, если она расширит свои территориальные воды до 12 морских миль. «Турция предпримет все необходимое для защиты каждого квадратного сантиметра своих вод в Средиземном море. Попытки Греции расширить территориальные воды с шести до 12 морских миль не будут признаны Анкарой. Этот шаг может стать причиной военного конфликта», - процитировало политика Анатолийское агентство.
Премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис объявил в среду в парламенте о том, что на основе положений Конвенции ООН по морскому праву Афины расширяют свои территориальные воды в Ионическом море с 6 до 12 морских миль, и об этом уже проинформированы Италия и Албания. Глава МИД Греции Никос Дендиас на том же заседании сообщил, что Греция расширит и свои территориальные воды с 6 до 12 морских миль к югу от греческого острова Крит в Средиземном море в зонах, которые были разграничены в результате недавнего соглашения с Египтом.