ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հույս է ոհայտնել, որ մինչեւ տարեվերջ ԱՄՆ-ում Կոնֆուցիուսի չինաստանի ինստիտուտի բոլոր մշակութային կենտրոնները կփակվեն:
«Կարծում եմ` բոլորը գիտակցում են դրանց հետ կապված ռիսկերը»,- ասել է Պոմպեոն Fox Business Network-ին` մեղադրելով Չինաստանի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող հաստատություններին ԱՄՆ քոլեջներում «լրտեսներ եւ անձնակազմ» հավաքագրելու մեջ: «Կարծում եմ, որ այս հաստատությունները դա տեսնում են, եւ ես հույս ունեմ, որ մենք դրանք կփակենք մինչեւ այս տարվա վերջ»:
Անցյալ ամիս Պոմպեոն ԱՄՆ-ում Կոնֆուցիուսի ինստիտուտները ղեկավարող կենտրոնը «գլոբալ քարոզչությունն եւ Պեկինի չարամիտ ազդեցությունը խթանող կազմակերպություն» էր անվանել եւ պահանջել էր գրանցել որպես օտարերկրյա գործակալ:

US Secretary of State Mike Pompeo hopes that all cultural centers of the Chinese Confucius Institute of US campuses will be closed by the end of the year, Reuters reported.
“I think everyone’s coming to see the risk associated with them,” Pompeo told Lou Dobbs on the Fox Business Network, accusing the Chinese-government funded institutes of working to recruit “spies and collaborators” at U.S. colleges.
“I think these institutions can see that, and I’m hopeful we will get them all closed out before the end of this year.”