ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հույս է ոհայտնել, որ մինչեւ տարեվերջ ԱՄՆ-ում Կոնֆուցիուսի չինաստանի ինստիտուտի բոլոր մշակութային կենտրոնները կփակվեն:
«Կարծում եմ` բոլորը գիտակցում են դրանց հետ կապված ռիսկերը»,- ասել է Պոմպեոն Fox Business Network-ին` մեղադրելով Չինաստանի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող հաստատություններին ԱՄՆ քոլեջներում «լրտեսներ եւ անձնակազմ» հավաքագրելու մեջ: «Կարծում եմ, որ այս հաստատությունները դա տեսնում են, եւ ես հույս ունեմ, որ մենք դրանք կփակենք մինչեւ այս տարվա վերջ»:
Անցյալ ամիս Պոմպեոն ԱՄՆ-ում Կոնֆուցիուսի ինստիտուտները ղեկավարող կենտրոնը «գլոբալ քարոզչությունն եւ Պեկինի չարամիտ ազդեցությունը խթանող կազմակերպություն» էր անվանել եւ պահանջել էր գրանցել որպես օտարերկրյա գործակալ:

Госсекретарь США Майк Помпео надеется, что к концу года все культурные центры китайского Института Конфуция в университетских городках США будут закрыты.
«Я думаю, что все осознают связанный с ними риск», - сказал Помпео  в интервью Fox Business Network, обвинив институты, финансируемые китайским правительством, в вербовке «шпионов и сотрудников» в колледжах США. «Я думаю, что эти учреждения видят это, и я надеюсь, что мы их  закроем до конца этого года».
В прошлом месяце Помпео назвал центр, управляющий Институтами Конфуция в Соединенных Штатах, «организацией, продвигающей глобальную пропаганду и злонамеренное влияние Пекина», и потребовал, чтобы он зарегистрировался в качестве иностранного агента.