Հետխորհրդային տարածքում ես 10 գունավոր հեղափոխություն եմ  հաշվել: Ամեն ինչ սկսվեց Վրաստանում տեղի ունեցած հայտնի իրադարձություններից, երբ Շեւարդնաձեն, ըստ էության, հեռացվեց նախագահի պաշտոնից, իսկ Սաակաշվիլին բռնազավթեց իշխանությունը: Այս մասին սեպտեմբերի 2-ին «Թավշյա հեղափոխությունները հետխորհրդային տարածքում. Ծագումը եւ հետեւանքները» թեմայով Մոսկվա-Մինսկ-Երեւան-Բիշքեկ-Թբիլիսի տեսակամուրջի ժամանակ հայտարարեց ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնային խորհրդի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Զաբարովը:
Հետո, ըստ նրա, առաջին մայդանն էր Ուկրաինայում: Դա նարնջագույն հեղափոխություն էր: «Այդ ժամանակ եզակի իրավիճակ ստեղծվեց: Պատմության մեջ առաջին անգամ, կարծում եմ, նախագահական ընտրությունների երրորդ փուլ տեղի ունեցավ: Դա այյլեւս ոչ մի տեղ չկրկնվեց: Այնտեղ Եվրամիության կողմից հստակ միջամտություն կար, միջամտություն ԱՄՆ-ից, եւ Յանուկովիչը, այդ ժամանակ նա առաջին անգամ էր առաջադրվում, զիջեց: Այնուհետեւ Ղրղզստանն էր` «Կակաչների հեղափոխությունը», որն ավարտվեց իշխանության բռնի տապալմամբ: Այնտեղ պատմությունը մի փոքր այլ էր: Այնտեղ ավելի շուտ հավերժական բախում սկսվեց Հյուսիսի եւ Հարավի միջեւ: Ղրղըզստանի հարուստ Հյուսիսը եւ աղքատ Հարավն անընդհատ բախման մեջ էին: Դա արդեն երկար էր ձգձգվում, եւ խնդիրը շարունակվում է: Հետո տեղի ունեցավ գունավոր հեղափոխության փորձ Ուզբեկստանում, որը ճնշվեց հանգուցյալ Իսլամ Քարիմովի կողմից: Հետո տեղի ունեցավ «տերեփուկների հեղափոխությունը» Բելառուսում: Այն արագորեն չեզոքացվեց, չնայած այդ ժամանակ Եվրոպան եւ ՄԻԵԴ-ն անմիջապես կոշտ պատժամիջոցներ սահմանեցին Բելառուսի դեմ, որոնք գոյություն ունեին երկար տարիներ: Հաջորդը Մոլդովան էր` «մանուշակագույն հեղափոխությամբ», Հայաստանում 2008 թվականի մարտի 1-ին, երբ Սարգսյանը հաղթանակ տարավ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի նկատմամբ, բայց անկարգություններ սկսվեցին: Հետո` կրկին Ղրղզստանում. այն «սեխերի հեղափոխություն կոչեցին: Եւ, իհարկե, ուկրաինական եվրոմայդանը: Ես դա ապոթեոզ եմ համարում»,- պարզաբանեց Զաբարովը:

I have counted ten color revolutions in the post-Soviet territory. It all started with the well-known events that took place in Georgia when Shevardnadze was, in essence, removed from the position of head of state and Saakashvili seized power. This is what First Vice-Chairman of the Committee of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation Vladimir Zabarov said during a Moscow-Minsk-Yerevan-Bishkek-Tbilisi teleconference entitled “Velvet Revolutions in the Post-Soviet Territory: Origin and Consequences”.
According to him, this was followed by the first Maidan in Ukraine, the Orange Revolution. “The situation was unique in that period. I believe it was the first time in history when there was a third round of presidential elections. The European Union and the United States clearly interfered, and Yanukovych, who was running for president for the first time, ceded. Afterwards, it was Kyrgyzstan with the Poppy Revolution, which ended with forceful overthrow of government. In Kyrgyzstan, there was a conflict between the rich North and poor South, and the problem continues. After that, there was an attempted color revolution in Uzbekistan, which was repressed by the late Islam Karimov. After this, the Cornflower Revolution took place in Belarus, but was quickly neutralized, even though Europe and the European Court of Human Rights immediately imposed tough sanctions on Belarus. Next was Moldova with its Purple Revolution, and on March 1, 2008, disturbances began in Armenia after Sargsyan won Levon Ter-Petrosyan in the elections. Later, another revolution took place in Kyrgyzstan and was referred to as the Melon Revolution, and, of course, the Euromaidan in Ukraine. I consider this apotheosis,” Zabarov explained.