Սլովենիայում դատարանը 22-ամյա աղջկան երկու տարվա ազատազրկման  է դատապարտե` ապահովագրության համար իր ձեռքը դիտավորյալ կտրելու համար, փոխանցում է AP-ն:
Լյուբլյանայի շրջանային դատարանը հայտնել է, որ Յուլիա Ադլեսիչն իր ընկերոջ հետ պայմանավորվել է կտրել իր ձախ ձեռքը` դաստակից վերեւ: Նա մեղավոր է ճանաչվել ապահովագրական խարդախության փորձ կատարելու մեջ:
Դատարանը հայտարարել է, որ մոտ մեկ տարի առաջ նա պայմանագրեր էր կնքել հինգ տարբեր ապահովագրական ընկերությունների հետ: Կինը պետք է ավելի քան 1 միլիոն եվրո ստանար, որի կեսը վճարվում էր անմիջապես, իսկ մնացած մասը` ամսական վճարների տեսքով:
Նրա ընկերը դատապարտվել է երեք տարվա ազատազրկման, իսկ հայրը` մեկ տարվա պայմանական ազատազրկման: Աղջիկը տեղափոխվել էր հիվանդանոց` պնդելով, որ վնասվածք է ստածել ծառի ճյուղերը կտրելիս: Իշխանությունները հայտնել են, որ նրանք կտրված ձեռքը բերել էին հիվանդանոց` երաշխավորելու համար, հաշմանդամությունը մշտական ​​է լինելու:
Դատախազությունը հայտնել էր, որ միջադեպիս մի քանի օր առաջ Ադլեսիչի գործընկերն ինտերնետում տեղեկություններ էր փնտրել, թե ինչպես են աշխատում արհեստական ​​ձեռքերը: Սա եւս մի ապացույց էր, որ դա արվել է դիտավորյալ:
Դատավարության ընթացքում կինը հայտարարել էր իր անմեղության մասին` նշելով, որ երբեք միտումնավոր չի կտրել իր ձեռքը: «Ոչ ոք չի ուզում հաշմանդամ լինել,- ասել է նա դատարանում:- Իմ երիտասարդությունը կործանված է»:

В Словении суд приговорил 22-летнюю девушку к двум годам тюремного заключения за то, что она умышленно отрубила себе руку   ради страховки, передает AP.
Окружной суд Любляны заявил, что Юлия Адлесич договорилась  со своим парнем отрезать  левую руку выше запястья. Она была признана виновной в попытке мошенничества со страховкой.
Суд заявил, что примерно годом ранее она подписала контракты с пятью разными страховыми компаниями. Женщина должна была получить более 1 миллиона евро, половина из которых выплачивалась немедленно, а остальная часть - регулярными ежемесячными платежами.
Ее парень был приговорен к трем годам лишения свободы, а его отец - к одному году условно.
Пара отвезла ее в больницу, заявив, что она поранилась, распиливая ветки. Власти заявили, что они оставили отрубленную руку, а не принесли ее в больницу, чтобы гарантировать, что инвалидность будет постоянной.
Прокуратура сообщила, что за несколько дней до инцидента партнер Адлесич искал в Интернете информацию о том, как работают искусственные руки. Это стало еще одним доказательством того, что это было сделано намеренно.
В ходе судебного разбирательства женщина заявила о своей невиновности, заявив, что она никогда не отрезала бы себе руку намеренно. «Никто не хочет быть калекой», - сказала она суду. «Моя молодость разрушена».