«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանը եւ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր հայտարարեցին 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար օժանդակություն տրամադրելու իրենց հանձնառության մասին՝ Հայաստանի եւ Արցախի անմիջական կարիքները հոգալու եւ հայկական երկու հանրապետությունների՝ պատերազմից տուժած երիտասարդ սերնդի կրթական եւ այլ օժանդակության ֆինանսավորումն ապահովելու համար:
«Մենք խորապես անհանգստացած ենք եւ վշտացած Արցախի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ հարձակումով եւ տարածաշրջանում զինված հակամարտության բռնկումով: Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ իրականացված այս ուժգին հարձակումները միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում են: Մենք խստորեն դատապարտում ենք բռնության էսկալացիան՝  խոշոր տրամաչափի զենքերով խաղաղ բնակչության թիրախավորումը եւ հարձակումը քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա», - հայտարարեցին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրները: «2015 թվականին՝ օսմանյան թուրքերի իրագործած Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հիշատակի օրը, մենք դրեցինք սկիզբը մեր միջազգային մրցանակի ու մարդասիրական նախաձեռնության՝ հարգելու հայերին փրկողների հիշատակը: Երբեք չէինք պատկերացնի, որ ներկա ժամանակներում եւս ագրեսիաների հաղթահարման համար հայերն աջակցության կարիք կունենան, ինչպես այսօր։ Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր ծայրահեղ կարիքի այս պահին օգնության ձեռք են մեկնում մեզ»:
Աֆեյան, Գրեգորյան եւ Վարդանյան ընտանիքները 1 միլիոն դոլար են նվիրաբերում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ իրենց ուժերը միավորելով Հայաստանի ու Արցախի քաղաքացիների, հայկական համաշխարհային համայնքի անդամների եւ հայերի բարեկամների հետ: Ի լրումն դրա, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը եւ UWC Դիլիջան դպրոցը, որոնք երկուսն էլ Հայաստանում գործող միջազգային կազմակերպություններ են, հայտարարում են  1 մլն դոլարի հատուկ ծրագրի եւ միջազգային դրամահավաքի ձեռնարկումների մեկնարկի մասին՝ ապահովելու համար հետագա ֆինանսավորում, որը կուղղվի պատերազմից տուժած հայ երեխաների կրթությանն ու բարեկեցությանը:
«Ավրորայի» եւ UWC Դիլիջանի բարեկամներն ու աջակիցները կարող են միանալ նորաստեղծ հատուկ նախագծին՝ նվիրատվություններ կատարելով UWC Դիլիջանի, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ #AraratChallenge շարժման կայքերի միջոցով:

The Aurora Humanitarian Initiative founders, Noubar Afeyan, Vartan Gregorian, and Ruben Vardanyan, on Monday announced a commitment of $2 million in assistance to cover immediate needs in Armenia and Artsakh and to secure funding to provide educational and other support for the young generation of the two Armenian republics affected by the war.
“We are deeply alarmed and saddened by the large-scale military action unleashed against Artsakh and the outburst of armed conflict in the region. These violent attacks carried out by Azerbaijan with the support of Turkey constitute a gross violation of international law. We condemn in the strongest terms the escalation of violence by targeting civilians with large caliber weapons and attacks on the civilian infrastructure”, stated the co-founders of the Aurora Humanitarian Initiative. “In 2015, on the centennial commemoration of the Armenian Genocide perpetrated by Ottoman Turks, we launched our international prize and humanitarian initiative to honor the memory of those who saved Armenians. We never imagined that Armenians would need support to survive aggressions in modern times, as we do today. We thank all those who are lending a hand at this time of extreme need.”
The Afeyan, Gregorian and Vardanyan families are donating $1 million to Hayastan All Armenian Fund to join forces with citizens of Armenia and Artsakh, members of the global Armenian community and friends of Armenians. In addition, the Aurora Humanitarian Initiative and UWC Dilijan School, both international Armenia-based organizations, announced the establishment of a $1 million special fund and the launch of international fundraising campaigns to secure further funding which will be used for initiatives focused on education and well-being of Armenian children affected by the war.
Friends and supporters of Aurora and UWC Dilijan can join the newly established special fund by making donations via the websites of UWC Dilijan, Aurora Humanitarian Initiative and #AraratChallenge Movement.