Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել TIME հանդեսին, որում պատասխանել է Լեռնային Ղարաբաղի սահմանագոտում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմական գործողությունների, Թուրքիայի կողմից տարածաշրջան ահաբեկչական խմբավորումներ տեղափոխելու հետ կապված հարցերի:
Ստորեւ ներկայացնում ենք հարցազրույցի մասին հոդվածը. «TIME-ի հետ հարցազրույցում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերստին մեղադրանքներ հնչեցրեց առ այն, որ Թուրքիան արդեն իսկ ռազմական միջամտություն է իրականացնում հօգուտ Ադրբեջանի` պնդելով, որ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պայքարում է տարածաշրջանում իր ազդեցությունն ընդլայնելու համար:
«Հայաստանն ու Ղարաբաղը դարձել են քաղաքակրթական առաջնագիծ», - հոկտեմբերի 2-ին TIME-ի հետ հեռախոսազրույցում ասաց Փաշինյանը՝ մեղադրելով Էրդողանին ի աջակցություն Ադրբեջանի տարածաշրջան 1500–2000 սիրիացի ահաբեկիչներ ուղարկելու մեջ:
Վկայակոչելով Թուրքիայի ռազմական ներխուժումները Սիրիա, Լիբիա, ինչպես նաեւ Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածում Թուրքիայի առճակատումը Հունաստանի հետ, Փաշինյանն ասաց. «Թուրքիայի գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան փորձեր ուղղված Օսմանյան կայսրության վերականգնմանը»:
Հարցին, թե չի կարծում արդյոք, որ հակամարտության նախաշեմին իր կատարած գործողություններով նա սադրեց Ադրբեջանին, Փաշինյանը պատասխանեց, որ իշխանության գալուն պես նա պատմական կոչ արեց` առաջարկելով հակամարտության լուծման նոր բանաձեւ, որը պետք է բավարարեր ինչպես ադրբեջանցիներին, այնպես էլ հայերին: Ըստ նրա, իր հետագա հայտարարություններն արվել են ի պատասխան Ալիեւի մաքսիմալիստական դիրքորոշման:
Փաշինյանն ասաց` որպես զինադադարի պայման, Հայաստանը պնդում է, որ Թուրքիան «դադարեցնի իր ներգրավվածությունը» եւ «դուրս բերի կամ չեզոքացնի վարձկաններին ու ահաբեկիչներին»:
Նա պնդում էր, որ վարձկաններն ադրբեջանական գյուղերում հալածում են մարդկանց եւ թալանում ալկոհոլ վաճառող խանութները՝ պահանջելով, որ նրանք հետեւեն շարիաթի օրենքներին:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян дал интервью изданию «TIME», в котором ответил на вопросы, связанные с боевыми действиями, развязанными Азербайджаном в приграничной зоне Нагорного Карабаха, и перемещением Турцией террористических группировок в регион.
Ниже представляем статью об интервью:
«В интервью с «TIME» Пашинян озвучил обвинения относительно того, что Турция осуществляет военное вмешательство в пользу Азербайджана, утверждая, что президент Реджеп Тайип Эрдоган борется за расширение своего воздействия в регионе.
«Армения и Карабах стали передовой цивилизации», - сказал 2 октября в беседе по телефону с «TIME» Пашинян, обвинив Эрдогана в отправке 1500–2000 сирийских террористов в поддержку Азербайджана.
Говоря о военном вторжении Турции в Сирию и Ливию, а также противостояние Турции с Грецией в восточной части Средиземного моря, глава кабмина РА заявил: «Действия Турции – ни что иное, как попытка восстановления Османской империи».
На вопрос, не думает ли премьер-министр, что своими действиями, предпринятыми накануне конфликта, глава кабмина РА  просто спровоцировал Баку, Пашинян ответил, что, придя к власти, он выступил с историческим призывом, предложив новую формулу решения конфликта, которая должна была удовлетворить как азербайджанцев, так и армян. По словам премьера Армении, его дальнейшие заявления были сделаны в ответ на максималистскую позицию Алиева.
Глава Правительства РА в качестве условия по прекращению огня назвал следующее: Турция должна «прекратить свою вовлеченность» и вывести или нейтрализовать наемников и террористов». Он также утверждает, что наемники в азербайджанских селах преследуют людей и грабят торгующие алкоголем магазины, требуя соблюдения законов шариата. Пашинян считает, что в Азербайджане сейчас есть  1500–2000 террористов».