Ղարաբաղյան հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մահմուդ Վայեզին, փոխանցում է Mehr-ը։
«Իրանի դիրքորոշումը հստակ է, եւ Ադրբեջանի ու Հայաստանի պաշտոնատար անձանց հետ զրույցներում նախագահ Հասան Ռոհանին հստակ խոսել է այս հարցի մասին, իսկ այսօր Իրանը մտադիր է այդ հարցը քննարկել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ»,- հավելել է նա։
Նրա խոսքով՝ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է լուծվի բանակցությունների ճանապարհով՝ փոխըմբռնման, «երկու պետությունների տարածքային ամբողջականությունը հարգելու, օկուպացիան դադարեցնելու» հիման վրա։

President's Chief of Staff said the principle in Nagorno-Karabakh conflict must be based on negotiation and mutual understanding, the territorial integrity of both states must be respected and the occupation must end, Mehr reports.
Making the remarks on the sidelines of the Cabinet meeting on Wednesday, Mahmoud Vaezi underlined the Nagorno-Karabakh conflict cannot be resolved through war.
"Iran's stance is clear, and in the conversation that President Rouhani had with the officials of Azerbaijan and Armenia, he spoke clearly about this issue, and today Iran is going to talk to Putin about this conflict," he added.