Եվրախորհրդարանը երկու կողմերին հրադադարի ռեժիմ հաստատելու կոչ է արել Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական հակամարտության առաջին օրվանից, այս մասին հոկտեմբերի 7-ին ասել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ժելյանա Զովկոն Եվրոպական խորհրդարանում դեբատների ժամանակ։
Խոսելով խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի մասին՝ նա նշել է, որ քաղաքացիների կյանքը գին չունի, եւ շարունակվող ռազմական գործողությունները ոչ մի բանի չեն հանգեցնում, միայն դժվարեցնում են տարածաշրջանում կայունության հաստատումը։
Նրա խոսքով՝ ոչ մի երկիր չպետք է յուղ լցնի կրակին՝ վարձկաններին մատակարարելով զենք կամ ելույթներով։
«Չի կարելի 21-րդ դարում կայսրություն ստեղծել, չնայած խելահեղ երազանքներին»,- նշել է նա՝ նկատի ունենալով Թուրքիայի նախագահ Էրդողանին։

The European Parliament has called on both sides to establish a ceasefire from the very first day of the military conflict in Nagorno-Karabakh, said Zeljana Zovko, a member of the European Parliament, during a debate in the European Parliament.
Touching upon the issue of casualties among the civilian population, she noted that the lives of citizens are invaluable and the ongoing fighting does not bring anything, as it only makes it difficult to create stability in the region.
No country should add fuel to the fire by supplying mercenaries with weapons or speeches. No empire should be built in the 21st century, regardless of crazy dreams, she said particularly referring to Erdogan.