Եվրախորհրդարանը երկու կողմերին հրադադարի ռեժիմ հաստատելու կոչ է արել Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական հակամարտության առաջին օրվանից, այս մասին հոկտեմբերի 7-ին ասել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ժելյանա Զովկոն Եվրոպական խորհրդարանում դեբատների ժամանակ։
Խոսելով խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի մասին՝ նա նշել է, որ քաղաքացիների կյանքը գին չունի, եւ շարունակվող ռազմական գործողությունները ոչ մի բանի չեն հանգեցնում, միայն դժվարեցնում են տարածաշրջանում կայունության հաստատումը։
Նրա խոսքով՝ ոչ մի երկիր չպետք է յուղ լցնի կրակին՝ վարձկաններին մատակարարելով զենք կամ ելույթներով։
«Չի կարելի 21-րդ դարում կայսրություն ստեղծել, չնայած խելահեղ երազանքներին»,- նշել է նա՝ նկատի ունենալով Թուրքիայի նախագահ Էրդողանին։

Европейский парламент призвал обе стороны установить режим прекращения огня с самого первого дня военного конфликта в Нагорном Карабахе, заявила член Европейского парламента Желяна Зовко 7 октября во время дебатов в Европейском парламенте.
Говоря о жертвах среди мирного населения, она отметила, что жизни граждан бесценны, и продолжающиеся боевые действия не приносят ничего, а только затрудняют создание стабильности в регионе.
По ее словам, ни одна страна не должна подливать масла в огонь, снабжая наемников оружием или речами.
«В 21 веке нельзя строить империю, несмотря на безумные мечты», - отметила она, ссылаясь на президента Турции Эрдогана.