Փոփոխությունների ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն փաստով, որ սոցփաթեթների որոշ շահառուներ ցանկություն են հայտնել ռազմական դրության պայմաններում երկրի կարիքների համար սեպտեմբերի 27-ին հայտարարված դրամահավաքին մասնակցել իրենց սոցփաթեթների միջոցները փոխանցելով։ Այս մասին հոկտեմբերի 7-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում «Պետական ծառայության մեջ պաշտոններ զբաղեցնող պետական ծառայողների եւ անձանց վճարումների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի երկրորդ եւ վերջնական ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ ասաց աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ռուբեն Սարգսյանը։
Բանն այն է, որ այս պահին օրենքով հստակ սահմանված է, թե այդ միջոցներն ինչի վրա կարող են ծախսվել, բայց հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ փոխնախարարը նշեց, որ այս փոփոխությունները թույլ կտան ընդլայնել այդ ցանկը, իսկ քաղաքացիներին թույլ կտան իրենց սոցիալական փաթեթներից միջոցներն ուղղել հիմնադրամներ, որոնց գործունեությունն ուղղված է Հայաստանի կայուն եւ ներդաշնակ զարգացման նախագծերի իրականացմանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ այս պահին միջոցները կարելի է նվիրաբերել միայն «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին եւ Զինծառայողների ապահովագրման հիմնադրամին։

Необходимость принятия изменений обусловлена тем фактом, что ряд бенефициаров социальных пакетов изъявили желание принять участие в объявленных 27-го сентября сборах средств на нужды страны в условиях военного положения, переведя средства из своих соцпакетов. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения во втором и окончательном чтении законопроекта о внесении дополнений в закон «О выплатах государственным служащим и лицам, занимающим должности на государственной службе» заявил 7 октября заместитель министра труда и социальных вопросов Рубен Саркисян.
Дело в том, что на данный момент законом четко установлено, на что могут тратиться данные средства и, принимая во внимание сложившуюся ситуацию, как отметил замминистра, данные изменения позволят расширить этот список и позволят гражданам направить средства из своего социального пакета в фонды, деятельность которых направлена на реализацию проектов по стабильному и гармоничному развитию Армении.
В данный момент, по словам замминистра, средства можно пожертвовать только Всеармянскому фонду «Айастан» и Фонду страхования военнослужащих.