Փոփոխությունների ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն փաստով, որ սոցփաթեթների որոշ շահառուներ ցանկություն են հայտնել ռազմական դրության պայմաններում երկրի կարիքների համար սեպտեմբերի 27-ին հայտարարված դրամահավաքին մասնակցել իրենց սոցփաթեթների միջոցները փոխանցելով։ Այս մասին հոկտեմբերի 7-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում «Պետական ծառայության մեջ պաշտոններ զբաղեցնող պետական ծառայողների եւ անձանց վճարումների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի երկրորդ եւ վերջնական ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ ասաց աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ռուբեն Սարգսյանը։
Բանն այն է, որ այս պահին օրենքով հստակ սահմանված է, թե այդ միջոցներն ինչի վրա կարող են ծախսվել, բայց հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ փոխնախարարը նշեց, որ այս փոփոխությունները թույլ կտան ընդլայնել այդ ցանկը, իսկ քաղաքացիներին թույլ կտան իրենց սոցիալական փաթեթներից միջոցներն ուղղել հիմնադրամներ, որոնց գործունեությունն ուղղված է Հայաստանի կայուն եւ ներդաշնակ զարգացման նախագծերի իրականացմանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ այս պահին միջոցները կարելի է նվիրաբերել միայն «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին եւ Զինծառայողների ապահովագրման հիմնադրամին։

The need for passage of the amendments is due to the fact that some beneficiaries of the social insurance packages have expressed the desire to participate in the fundraiser announced on September 27 for the needs of the country during martial law by transferring the funds provided for their social insurance packages. This is what Deputy Minister of Labor and Social Affairs of Armenia Ruben Sargsyan said during a discussion on the bill on making supplements to the Law on Fees for Public Servants Holding Public Service Positions and Persons in the second and final reading held as part of the special session of the National Assembly today.
Currently, the law clearly prescribes what those funds can be used for, but taking into consideration the situation that has been created, the deputy minister stated that these amendments will allow for expansion of the list and will allow citizens to gear funds from their social insurance packages towards funds and foundations, the activities of which are aimed at implementing projects for sustainable and harmonious development of Armenia.
According to the deputy minister, currently, the funds can only be donated to Hayastan All-Armenian Fund and the Servicemen Insurance Fund.