Ֆրանսիացի պատգամավոր Վալերի Բուայեն կոչ է արել երկրի ղեկավարությանը զեզոք չմնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում: Նա նաեւ դիմում է ներկայացրել Սենատին Լեռնային Ղարաբաղի համար Միջազգային տեղեկատվական խումբ ստեղծելու մասին:
«Մեր քույր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության պայմաններում Ֆրանսիան չի կարող չեզոք դիրք գրավել: Ինչպես կարող ենք մենք չեզոք մնալ, երբ խաղաղ բնակչությունն է հարձակման ենթարկվում օրեր շարունակ. կանայք եւ երեխաներ են սպանվել, եւ Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաքը ռմբակոծվել է առանց որեւէ պատճառի էթնիկ զտումներից բացի:
Խնդրել եմ Սենատի խոսնակին միանալ իմ դիմումին Լեռնային Ղարաբաղի համար Միջազգային տեղեկատվական խումբ ստեղծելու մասին: Խորհրդարանը ցույց կտա իր համերաշխությունը ստեղծված հանգամանքներում: Այս խնդրանքը պետք է համաձայնության արժանանա քաղաքական խմբերի մեծամասնությանը»,- գրել է ֆրանսիացի պատգամավորը:

French MP Valerie Boyer has called on the French authorities to not stay neutral towards the Nagorno-Karabakh conflict and has submitted an application to the French Senate with the request to set up an International Information Group for Nagorno-Karabakh.
“During the conflict between our sister Armenia and Azerbaijan, France can’t stay neutral. How can France stay neutral when a peaceful population is being attacked for days - women and children have been killed, and the capital of Nagorno-Karabakh has been bombarded for no reason, besides ethnic cleansing.
I have asked the President of the French Senate to join my application to set up an International Information Group for Nagorno-Karabakh. The parliament will show its solidarity in the created circumstances. This request needs to be approved by the majority of political groups,” Boyer wrote on her Facebook page.