Լեռնային Ղարաբաղում մի քանի օր տեւած ինտենսիվ մարտերից հետո հինգշաբթի առաջ է քաշվել նոր դիվանագիտական նախաձեռնություն, որը պահանջում է «մարտական գործողությունների անհապաղ դադարեցում» եւ հակամարտության բոլոր կողմերին կոչ է անում «անհապաղ պարտավորություն ստանձնել առանց նախապայմանների բանակցությունները վերսկսել կարգավորման էության շուրջ», New Europe-ում հրապարակված իր հոդվածում նշում է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը։
«Այս պահանջը, որը ձեւակերպվել է Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի նախագահների համաձայնեցված համատեղ հայտարարության մեջ, սովորաբար դիտվում է որպես Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի միջեւ եզակի դիվանագիտական համաձայնության տպավորիչ դրսեւորում։ Բայց ոչ մի սովորական բան չկա ո՛չ ղարաբաղյան հակամարտության, ո՛չ այս շաբաթվա մարտական գործողությունների մեջ։
Այդուհանդերձ, հույսի առկայծում կա, որ այս վերջին դիվանագիտական նախաձեռնությունն ազդեցություն կունենա երեք հիմնական պատճառներով։
Հրադադարի անհրաժեշտություն
Առաջին՝ քանի որ Ադրբեջանի ծանր հարձակումները տարածվել են Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններից դուրս եւ ըստ էության՝ Հայաստան, Ադրբեջանի հանկարծակի հարձակումից հետո անցած օրերը միայն հաստատել են հրադադարի մասին համաձայնագիր կնքելու հրատապ անհրաժեշտությունը։ Սակայն այս հրամայականը իր ռազմական գործողությունները դադարեցնելու Ադրբեջանի մտադրությունների հանկարծակի փոփոխության արդյունք չէ։
Ավելի շուտ, ադրբեջանական հարձակումը սկսելու պահից տեղերում ռազմական դրությունը զգալի փոփոխություններ է կրել։ Բախվելով անխուսափելի խնդիրների՝ կապված ղարաբաղյան հայկական ուժերի լավ ամրացված դիրքերի հաղթահարման հետ, Ադրբեջանի ինչպես մարդկային, այնպես էլ տեխնիկայի կորուստները նրա բազմաթիվ հարձակումների ամեն օրվա հետ աճել են։ Չնայած Ադրբեջանում մտցված է խիստ գրաքննություն, ինչը  դժվարեցնում է նրանց ռազմական կորուստների ստույգ գնահատումը, կարեւոր սարքավորումների կորուստը զգալի է եղել։
Օրինակ՝ 80-ից ավելի անօդաչու թռչող սարքերի եւ 7 ռազմական ուղղաթիռների կորուստը, ինչպես նաեւ ավելի քան 175 տանկերի եւ զրահամեքենաների ոչնչացումը զգալիորեն նվազեցնում են երկարատեւ ռազմական գործողություններ վարելու Ադրբեջանի ունակությունը։
Չնայած ղարաբաղյան կորուստները նույնպես ծանր են եղել՝ հատկապես հաշվի առնելով ավելի քան 85 զոհված եւ 100-ից ավելի վիրավոր զինծառայողների մասին տեղեկությունները, տեխնիկայի ոչնչացումը զգալիորեն քիչ է եղել, քան ադրբեջանական զորքերի մոտ։ Այս անհամապատասխանությունը, համենայնդեպս մասամբ, տեղանքի  ռազմական առավելության եւ պաշտպանվողների համար տեղագրության արդյունքն է՝ ի տարբերություն ցանկացած հարձակվող ուժի համար ամրացված դիրքերին հակազդելու նպատակով ավելի ծանր բեռի։
Մարտական գործողություններում շրջադարձային պահը
Այսպիսով, ծանր կորուստների եւ հարձակողական ռազմական գործողությունների թափը պահպանելու հետ կապված դժվարությունների ռազմական ենթատեքստը նշանավորում է մարտական գործողություններում շրջադարձային պահը եւ պետք է ադրբեջանական կողմին դրդի գոնե վերանայելու հրադադարի մասին համաձայնագրի հարցը։ Սա հաստատվում է նաեւ այն փաստով, որ մարտական գործողությունների այս շաբաթը՝ ինչպես տեւողությամբ, այնպես էլ ինտենսիվությամբ արդեն գերազանցել է ավելի վաղ կատարված հարձակումները, ինչպես՝ 2016 թվականի ապրիլին։
Մարտերում այդպիսի շրջադարձային պահ է նկատվում նաեւ ադրբեջանական զորքերի մարտավարության փոփոխության մեջ, լայնամասշտաբ զրահատանկային եւ հետեւակի ստորաբաժանումների հարձակումներից անցում անօդաչու թռչող սարքերով հուսահատ հարձակումների շարքին՝ աջակցվող հրթիռային կայանքների եւ հրետանու օգտագործմամբ։ Այս շրջադարձային պահը նաեւ ներառել է Հայաստանում ռազմական գործողության ընդլայնումը, խփված հայկական ռազմական կործանիչը, ինչպես հաղորդվում է՝ թուրքական F-16-ով, եւ ռազմական ԱԹՍ-ների թափանցումը Հայաստանի տարածք՝ Երեւանից ոչ հեռու։
«Իր դեմքը պահպանելու» միջոց
Երկրորդ կարեւոր գործոնը, որը հրադադարի ռեժիմի հնարավորություն է ենթադրում, կապված է Ադրբեջանի ղեկավարության համար հնարավորության հետ` համաձայնել դադարեցնել հարձակումները` վերախմբավորելու եւ իրենց տարածքային ձեռքբերումները ամրագրելու համար: Դա ադրբեջանական ուժերին թույլ կտար ավելի լավ ամրագրել ռազմական գործողությունների ընթացքում իրենց գրաված այս կամ այն դիրքերը` այդպիսով հնարավորություն տալով ուժեղացնել թեթեւակի փոփոխված «շփման գիծը» կամ «առաջնագիծն» Ադրբեջանի եւ Ղարաբաղի միջեւ: Այսպիսի սցենարը նաեւ հնարավորություն կտար Ադրբեջանի ղեկավարներին «պահպանլ իրենց դեմքը»` կանգ առնելու եւ «հաղթանակ» հայտարարելու համար: Իսկ հաշվի առնելով այն քաղաքական ռիսկը, որը կապված է ադրբեջանական բնակչության չափազանցված սպասումների հետ, այդ հնարավորությունը կարող է չափազանց գայթակղիչ լինել, քանի որ Ղարաբաղի հակահարվածներից լուրջ անհաջողությունների ռիսկը ռազմական գործողությունների շարունակման դեպքում միայն կմեծանա: Վերջին ռիսկը կապված է հարձակվող ադրբեջանական ստորաբաժանումների արդեն ծանրաբեռնված նյութատեխնիկական եւ լոգիստիկ շղթաներից:
Ճնշում դիվանագիտական ​​վճռականության կողմից
Սակայն հենց համակարգված դիվանագիտության եւ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի համատեղ վճռականության ուժեղ ազդեցությունն է երրորդ գործոնը, որը կարող է ստիպել Ադրբեջանին համաձայնել հրադադարին: Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի կողմից այդ հազվադեպ դաշնակցային ջանքերի ազդեցությունը ոչ միայն ճնշում կգործադրի Ադրբեջանի վրա, այլ, ինչը գուցե ավելի կարեւոր է, արդյունավետորեն կմեկուսացնի Թուրքիային: Եվ ճիշտ այնպես, ինչպես Թուրքիան շատ բան է ձեռնարկել` ադրբեջանական ռազմական ուժերի եւ առաջնորդների գերավստահության եւ ագրեսիվության խթանման համար, թուրքական ռազմական աջակցության եւ ուղղակի օգնության ցանկացած նվազեցում լրջորեն կազդի ռազմական բարոյական ոգու վրա եւ կխաթարի Ադրբեջանի պատրաստակամությունը շարունակելու մարտական գործողությունները:
Ի՞նչ կլինի հետո
Այնուամենայնիվ, չնայած Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի այս եռակողմ դիվանագիտությունը նոր չափազանց կարեւոր հնարավորություն է տալիս այս պատերազմը դադարեցնելու համար եւ օգնելու վերականգնել հրադադարը, այդպիսի դիվանագիտական ​​«հաջողությունը» միայն սկիզբն է եւ ձեռքբերում, որը թույլ կտա հրադադարի նվազագույն մակարդակի հասնել: Այսպիսով, նման հնարավոր դիվանագիտությունը, որքան էլ այն հրատապ եւ անհետաձգելի լինի, քիչ բան է անում Ադրբեջանի հարձակման հիմնական պատճառների վերացման համար: Այս տեսանկյունից, սա միայն ժամանակավոր դադար է եւ նոր ժամանակ` ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում ավելի կոշտ եւ արագ դիվանագիտական ​​փոխգործակցության քաղաքականության կիրառման համար: Եվ որպեսզի այդպիսի փոխգործակցությունն աշխատի, դիվանագիտական ​​կառույցը պետք է ներառի եւ ներգրավի հակամարտության բոլոր կողմերին, այդ թվում` առաջին հերթին Ղարաբաղի (Արցախի) ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված ներկայացուցիչներին` հատկապես այն պատճառով, որ խաղաղ գործընթացը եւ դիվանագիտական ​​միջնորդությունն առավելագույնս կենտրոնացած են նրանց ապագայի վրա: Հակառակ դեպքում, քանի դեռ փորձ չի արվել այդպիսի ավելի ընդգրկուն մոտեցում կիրառել, Ադրբեջանի կողմից եւս մեկ ռազմական հարձակում կարող է կրկնվել գալիք տարում` եթե ոչ մոտակա ամիսներին»,- եզրափակում է հեղինակը:

После нескольких дней интенсивных боев  в Нагорном Карабахе в четверг была выдвинута новая дипломатическая инициатива, требующая «немедленного прекращения боевых действий» и призывающая все стороны в конфликте «немедленно взять на себя обязательство возобновить переговоры по существу урегулирования в надлежащем порядке без предварительных условий», пишет директор центра региональных исследований Ричард Гирагосян в своей статье на New Europe.
«Это требование, сформулированное в скоординированном совместном заявлении президентов Франции, России и США, обычно рассматривается как впечатляющее проявление редкого дипломатического согласия между Западом и Россией. Но нет ничего обычного ни в карабахском конфликте, ни в этой неделе боевых действий.
Тем не менее, есть проблеск надежды, что эта последняя дипломатическая инициатива окажет влияние по трем основным причинам.
Необходимость прекращения огня
Во-первых, поскольку серьезные атаки Азербайджана распространились далеко за пределы Нагорного Карабаха и в собственно Армению, дни, прошедшие после внезапного наступления Азербайджана, только подтвердили настоятельную необходимость заключения соглашения о прекращении огня. Однако такой императив не является результатом внезапного изменения намерений Азербайджана прекратить свои военные атаки.
Скорее, военная ситуация на местах значительно изменилась с момента начала азербайджанского наступления. Столкнувшись с неотъемлемыми проблемами, связанными с преодолением хорошо укрепленных позиций карабахских армянских сил, потери Азербайджана как в людях, так и в технике возрастали с каждым днем его неоднократных атак. Хотя в Азербайджане введена строгая цензура, что чрезвычайно затрудняет точную оценку их военных потерь, потеря важного оборудования была значительной.
Например,  потеря более 80 беспилотных летательных аппаратов и еще 7 боевых вертолетов, а также уничтожение более 175 танков и бронетранспортеров,  представляют собой существенное снижение способности Азербайджана вести длительные боевые действия.
Хотя карабахские потери также были серьезными, особенно с учетом официального сообщения о более чем 85 погибших и более 100 раненых военнослужащих, уничтожение  техники было сравнительно ниже, чем у азербайджанских войск. Это несоответствие, по крайней мере, частично является результатом военного преимущества местности и топографии для обороняющихся, в отличие от более тяжелой нагрузки на любые атакующие силы для противодействия укрепленным позициям.
Поворотный момент в боевых действиях
Таким образом, военный контекст тяжелых потерь и трудностей с поддержанием темпов наступательных боевых действий знаменует собой поворотный момент в боевых действиях и должен побудить азербайджанскую сторону хотя бы рассмотреть вопрос о соглашении о прекращении огня. Это также подтверждается тем фактом, что эта неделя боевых действий уже превзошла более ранние атаки, такие как апрель 2016 года, как по продолжительности, так и по интенсивности. Такой поворотный момент в боях также наблюдается в изменении тактики азербайджанских войск, переходе от широкомасштабных атак бронетанковых и пехотных подразделений к более отчаянным сериям атак беспилотных летательных аппаратов, подкрепленным использованием ракетных установок и артиллерии.  И этот поворотный момент также включал расширение боевого пространства в Армению, сбитый армянский боевой истребитель, как сообщается, турецким F-16, и проникновение боевых БПЛА в воздушное пространство Армении недалеко от Еревана.
Способ «сохранить лицо»
Второй важный фактор, предполагающий возможность прекращения огня, связан с возможностью для руководства Азербайджана согласиться прекратить свои атаки, чтобы перегруппироваться и закрепить свои территориальные завоевания. Это позволило бы азербайджанским силам лучше закрепить одну или две позиции, которые они захватили в ходе боевых действий, тем самым давая возможность укрепить слегка измененную «линию соприкосновения» или «линию фронта» между Азербайджаном и Карабахом.
Такой сценарий также предоставил бы азербайджанским лидерам возможность «сохранить лицо», чтобы остановиться и объявить «победу». А учитывая политический риск, связанный с опасно завышенными ожиданиями азербайджанского населения, эта возможность может быть слишком заманчивой, чтобы ее упустить, поскольку риск серьезных неудач в результате контратак Карабаха только возрастет в случае продолжения  боевых действий. Последний риск связан с уже перегруженными логистическими цепочками и цепочками поставок для атакующих азербайджанских подразделений.
Давление дипломатической решимости
Но именно мощное воздействие скоординированной дипломатии и совместной решимости Франции, России и Соединенных Штатов  является третьим  фактором, который вполне может заставить Азербайджан согласиться на прекращение огня. Воздействие этого редкого союзнического усилия России и Запада не только окажет давление на Азербайджан, но, что, возможно, более важно, эффективно изолирует Турцию. И точно так же, как Турция сделала многое для того, чтобы способствовать чрезмерной уверенности и агрессивности азербайджанских вооруженных сил и лидеров, любое уменьшение турецкой военной поддержки и прямой помощи серьезно повлияет на военный моральный дух и подорвет готовность Азербайджана продолжать боевые действия.
Что будет дальше?
Тем не менее, хотя эта трехсторонняя дипломатия Франции, России и Соединенных Штатов предлагает новую критически важную возможность для прекращения этой войны и содействия восстановлению режима прекращения огня, такой дипломатический «успех» - это только начало и достижение, которое позволит  достичь минимального уровня прекращения огня. Таким образом, такая возможная дипломатия, сколь бы неотложной и срочной она ни была, мало что делает для устранения основных причин нападения Азербайджана.
С этой точки зрения, это лишь временная передышка и новое время для применения более жесткой и быстрой политики дипломатического взаимодействия в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. И для того, чтобы такое взаимодействие сработало, дипломатическая структура должна включать и вовлекать все стороны конфликта, в том числе, в первую очередь, демократически избранных представителей Карабаха (Арцаха), особенно потому, что мирный процесс и дипломатическое посредничество наиболее критически сосредоточены на их будущем. В противном случае, если не будет предпринята попытка применить такой более всеобъемлющий подход, еще одно возобновленное военное нападение со стороны Азербайджана наверняка повторится в наступающем году, если не в ближайшие месяцы», - заключает автор.