Ս.թ. հոկտեմբերի 8-ին  Ամերիկայի հայկական համագումարը խստորեն դատապարտեց Լեռնային Ղարաբաղում դարերի պատմություն ունեցող եկեղեցու հրթիռակոծումը և հորդորեց միջազգային հանրությանը գործողություններ ձեռնարկել կոտորածը դադարեցնելու և կյանքեր փրկելու համար:
«Ադրբեջանցիների և թուրքերի կողմից եկեղեցիների շարունակական ոչնչացումը ևս մեկ ապացույց է, որ բացի Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելուց, Միացյալ Նահանգները պետք է կիրառի Ազատության աջակցության ակտի 907 Բանաձևի հստակ ձևակերպումը` դադարեցնի այս վարքագծի ֆինանսավորումը հարկատուների դոլարներով և պատժամիջոցներ կիրառի Թուրքիայի դեմ»,– ասացին Հայկական համագումարի Հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանն ու Վան Գրիգորյանը: «Այս հարձակումը հերքում է նրանց պնդումները կրոնական հանդուրժողականության մասին»:
Եթե մնում էին անորոշ հարցեր, թե հստակ ինչի շուրջ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, դրանք հստակեցվեցին այսօր առավոտյան, երբ Ադրբեջանը դիտավորյալ հարվածեց Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ հայկական տաճարին: Եկեղեցին, որը հստակ տեսանելի է բլրի գագաթին, պարզապես չէր կարող ռազմական թիրախի վրիպում լիներ:
Ադրբեջանը ամեն ոճով փորձում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի պայքարը վերածել կրոնական հակամարտության: Հայերը գիտեն ջիհադի իրական նշանակությունը: Նրանք փրկվեցին դրա վայրագություններից 1915թ.-ի ցեղասպանության ժամանակ՝ 1,5 միլիոն կյանքերի գնով: Նաև չէր կարող տաճարին հասցված հարվածը պատահական լինել: Երբ 2005թ.-ին Ադրբեջանական իշխանությունները հողին հավասարեցրեցին Ջուղայի միջնադարյան հայկական գերեզմանատունը (գտնվում է Նախիջևանի ադրբեջանական էքսկլավում), որը հայտնի էր իր հազարավոր գեղարվեստորեն փորագրված խաչքարերով՝ ոչ մի տեղ ոչ մի գնդակոծություն կամ հրթիռակոծություն չէր ընթանում: Դա վանդալիզմի կանխամտածված գործողություն էր կրոնական օբյեկտների նկատմամբ՝ ռազմավարական նշանակություն չունեցող մի հեռավոր և մեկուսացված վայրում:
Շուշիի տաճարի հրթիռակոծումը պետք է դիտարկել նաև Թուրքիայի առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մոդելով` տասնամյակներ շարունակ որպես թանգարաններ հանրության համար բաց բյուզանդական հունական տաճարները վերածել իսլամական պաշտամունքի մզկիթների: Քրիստոնեական կառույցների սխալ գործածումն ու վնասումը դեռ շարունակական խնդիր են ամբողջ տարածաշրջանում:
«Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, կրոնական առաջնորդներին և բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց՝ դատապարտել այս դաժան հարձակումը և օգնել դադարեցնել բռնությունները»,– ասաց Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին: «Հիմա ժամանակն է, որ բարի մարդիկ գործեն և օգնեն փրկել կյանքեր: Կապ հաստատեք ձեր կողմից ընտրված պաշտոնյաների հետ և տեղեկացրեք ձեր վրդովմունքի մասին»,– հավելեց Արդունին:
Ավելին, այլևս որևէ կասկած չկա, որ վերջին շաբաթների ընթացքում Թուրքիան Սիրիայից և Լիբիայից ակտիվորեն տեղափոխում էր ջիհադիստների Ադրբեջան՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը կրոնական երանգ հաղորդելու համար: Կասկած չկա նաև ջիհադիստների դաժան պահվածքի մասին, որոնց Թուրքիան հովանավորում է՝ թե՛ Հյուսիսային Սիրիայում, թե՛ Լիբիայում, թե՛ Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում գտնվող այլ  թեժ կետերում:
Անցյալ դարի ընթացքում Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ հայկական տաճարը մեկ անգամ չէ, որ վնասվել է: Կրկին ու կրկին, ադրբեջանցիները թիրախավորել են այս աղոթատեղին: Այս վերջին հրթիռակոծումը հաջորդում է քաղաքացիական բնակավայրերի՝ ներառյալ դպրոցների ու մանկապարտեզների անդադար ռմբակոծություններին ադրբեջանական ուժերի կողմից, որոնք փորձում են տեղական հայ բնակչությանը վտարել իրենց հայրենիքից:
12-օրյա դաժան պատերազմից հետո Լեռնային Ղարաբաղի մեծ ու փոքր քաղաքների վրա հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր, բալիստիկ հրթիռներ և կլաստերային ռումբեր կիրառած Ադրբեջանը միայն թեժացնում է հակամարտությունը և բարձրացնում է խաղադրույքները: Յուրաքանչյուր անցնող օրվա հետ Ադրբեջանը՝ վայելելով լիարժեք աջակցություն և խրախուսում Թուրքիայի կողմից, որը հանդիսանում է ռազմական տեխնիկայի՝ այդ թվում մարդասպան անօդաչու թռչող սարքերի իր առաջնային մատակարարներից մեկը, մեծացնում է ռիսկերը և ընդլայնում հակամարտության գոտին և բնույթը: Այլևս ոչ մի կասկած չի կարող լինել Ադրբեջանի և Թուրքիայի իրական մտադրությունների վերաբերյալ՝ գրել նոր էջեր հայ ժողովրդի վտարման և արտաքսման մասին իր պատմական հայրենիքի մեկ այլ հատվածից, որտեղ նրանք ստեղծեցին առաջին քրիստոնյա ազգն աշխարհում:

The Armenian Assembly of America strongly condemned the shelling of a centuries-old church in Nagorno-Karabakh and urged the international community to take action to end the carnage and save lives.
“The continuing Azerbaijani and Turkish destruction of churches is further proof that, in addition to sanctioning Turkey, the United States needs to apply the plain language of Section 907 of the Freedom Support Act to stop funding this behavior with taxpayer dollars and sanction Turkey,” said Armenian Assembly Board Co-Chairs Anthony Barsamian and Van Krikorian. “This attack belies their claims of religious tolerance.”
If there are any lingering questions about what exactly the conflict in Nagorno-Karabakh is about, they were dispelled this morning when Azerbaijan deliberately struck the Holy Savior Armenian Cathedral of Shushi. The church, which is clearly visible upon a hilltop, cannot possibly have been mistaken for a military target.
Azerbaijan is striving in every fashion to turn the struggle of the Armenians of Nagorno-Karabakh into a religious conflict. Armenians know the true meaning of jihad. They survived its atrocities in the genocide of 1915 at the cost of 1.5 million lives. Nor can the strike upon the cathedral be dismissed as an accident. When the medieval Armenian cemetery of Julfa (located in the Azerbaijani exclave of Nakhichevan), famed for its thousands of artfully carved cross-stones, was plowed under by Azerbaijani authorities in 2005, there was no shooting or shelling occurring anywhere. It was a deliberate act of vandalism against religious objects at a remote and isolated location of no strategic value.
The shelling of the cathedral of Shushi should also be viewed in the pattern of Turkey’s leader, Recep Tayyip Erdogan, to convert Byzantine Greek cathedrals that had for decades been open for decades to the public as museums into mosques for Islamic worship. The misuse and damage of Christian edifices remains a continuing problem across the entire region.
“We call upon the international community, religious leaders and all people of good will to condemn this egregious attack and to help stop the violence,” stated Assembly Executive Bryan Ardouny. “Now is the time for good people to act and help save lives. Contact your elected officials and make your concerns known,” Ardouny added.
Further, there is no longer any dispute that, in recent weeks Turkey, actively transported jihadists from Syria and Libya to Azerbaijan, in order to give the conflict over Nagorno-Karabakh a religious overtone. Nor is there any doubt about the atrocious conduct of the jihadists that Turkey sponsors whether in northern Syria, Libya, or other troubled spots across the Middle East and North Africa.
The Holy Savior Armenian Cathedral of Shushi has been damaged more than once in the course of the past century. Again and again, Azerbaijanis have targeted this place of worship. The latest shelling follows the incessant strikes of civilian-populated areas, including schools and kindergartens, by Azerbaijani forces seeking to drive out the local Armenian population from their homeland.
After 12 days of brutal warfare, Azerbaijan, which has unleashed strike drones, ballistic missiles, and cluster bombs upon towns and cities across Nagorno-Karabakh, is only escalating the conflict and raising the stakes. With each passing day, Azerbaijan, with the full support and encouragement of Turkey - one of its primary suppliers of military hardware, including killer drones - is elevating the risks and expanding the zone and nature of the conflict. There can no longer be any doubt about Azerbaijan and Turkey's true intentions: to write another chapter in the expulsion and deportation of the Armenian people from another portion of its historic homeland where they formed the first Christian nation on earth.