Ֆրանսիացի պատգամավոր Վալերի Բուայեն վրդովմունք է հայտնել՝ կապված Ադրբեջանի ԶՈւ-ի կողմից Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցուն ուղղված հարվածների հետ:
«Էթնիկ զտում սկսելուց հետո Ադրբեջանն անցնում է մշակութային զտման փուլի՝ այդպիսով հիշեցնելով 1915-ի ցեղասպանության մասին…Միջազգային հանրությունը չի կարող ասել, որ չգիտեր…»,-գրել է նա Twitter-ի իր էջում:
Հիշեցնենք, որ երեկ Ադրբեջանի ԶՈւ-ի կողմից հարվածներ են հասցվել Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցուն: Ավելին, երբ արտասահմանցի լրագրողները փորձել են նկարահանել հարվածի հետեւանքները, ադրբեջանական կողմը կրկին հարված է հասցրել եկեղեցուն, ինչի հետեւանքով լրագրողները վնասվածք են ստացել:

Французский депутат Валери Буайе выразила возмущение в связи с ударов азербайджанских ВС по на армянской церкви Святого Всеспасителя (Казанчецоц) в Шуши.
«После начала этнической чистки Азербайджан начинает фазу культурной чистки, напоминая нам тем самым о темных временах истории, особенно о геноциде 1915 года. Международное сообщество не может сказать, что оно не знало...» - написала она в Твиттере.
Напомним, что накануне азербайджанские ВС нанесли удар по собору Казанчецоц в Шуши. Более того, когда иностранные журналисты пытались снять последствия удара, азербайджанская сторона повторно обстреляла собор, в результате чего журналисты получили ранения.