Հունիսից գրանցվել է ավելացում սոցցանցերում Անկարայի թրոլների բանակի շարքերում, որոնք հնչեցնում են սպառնալիքներ Իսրայելի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Հունաստանի եւ վերջին շրջանում նաեւ Հայաստաի հասցեին, գրում է Jerusalem Post-ի թղթակից Սեթ Ֆրանցմանը:
Ֆրանցմանի խոսքով՝ շուրջ 7000 օգտահաշիվ Twitter-ում կապված է Թուրքիայի իշխող Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության հետ, սակայն այդ օրվանից դրանց թիվն աճել է, եւ նրանք համակարգված կերպով հետապնդում են լրագրողներին, որոնք գրում են Թուրքիայի, թուրքական դիսիդենտների մասին, ինչպես նաեւ քննադատում են երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին:
Հունիսի 12-ին Twitter-ը հրապարակել է հետազոտություն, որում հայտարարվում է 7 300 էդրողանամետ ակաունտների ժամանակավոր արգելափակման մասին հարթակի կանոնները խախտելու պատճառով:
Հետազոտության արդյունքում Twitter-ը եզրակացրել է, որ հիշատակված օգտահաշիվները համակարգվել են Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության երիտասարդական թեւի կողմից՝ չնայած այդ փաստը կտրականապես հերքել են կուսակցության ներկայացուցիչները:
Սոցցանցերում այդ օգտահաշիվներն ունեն որոշակի ընդհանրություններ, գրում է Ֆրանցմանը: Մասնավորապես, դրանցում կարելի է գտնել լուսանկարներ Թուրքիայի պատմությունից՝ ներառյալ սուլթան Աբդուլ Համիդ II-ի պատկերները կամ անգամ երբեմն խորհրդանիշեր, որոնք կապված են Թուրքիայի ծայրահեղ աջակողմյա խմբավորումների հետ, ինչպիսին են «Մոխրագույն գայլերը»:
Այդպիսի օգտահաշիվներից իրականացվում են հարձակումներ գրառումների վրա, որոնցում քննադատվում է Անկարան: Ընդ որում՝ այդ նպատակով օգտագործվում են միանման ձեւակերպումներ եւ նկարներ:
Հոդվածի հեղինակն ընդգծում է, որ Թուրքիայի իշխող կուսակցությունը համատեղում է Անկարայի քննադատների հետապնդումն առցանց ձեւաչափում՝ օգտագործելով սոցցանցերը թուրքական ԱԹՍ-ների հարվածների արդյունավետությունը ցուցադրելու համար:
Հատկապես, թրոլերի բանակի ուշադրության կենտրոնում են թուրքական Bayraktar TB2 ԱԹՍ-ները: Հենց դրանք են որոշիչ դեր խաղացել Տրիպոլիում Լիբիայի կառավարությանն ուղղված Թուրքիայի ռազմական աջակցության գործում: Թուրքիան նաեւ օգտագործել է դրոններ Սիրիայում եւ Իրաքում քրդական ուժերի դեմ գործողությունների ժամանակ:
Ինչպես նշում է Ֆրանցմանը, Անկարայի թրոլերի բանակը կարծես սատարում է ցանկացած արտաքին քաղաքականությունը, որը կառավարությունը զարգացնում է գրեթե ամեն շաբաթ:

С июня было зафиксировано увеличение в рядах армии троллей Анкары в соцсетях, которые озвучивают угрозы в адрес Израиля, Объединенных Арабских Эмиратов, Греции и с недавних пор Армении, пишет колумнист издания  Jerusalem Post Сет Францман.
По словам Францмана, около 7000 аккаунтов в Twitter были связаны с правящей Партией справедливости и развития Турции, однако с тех пор их число увеличилось, и они систематически преследуют журналистов, пишущих о Турции, турецких диссидентах, а также критикуют президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана.
Twitter 12 июня опубликовал исследование, в котором заявляется о временной блокировке 7 300 проэрдогановских акаунтов за нарушение правил платформы.
По результатам исследования Twitter заключил, что упомянутые акаунты координировались молодежным крылом  Партии справедливости и развития, хотя этот факт категорически отрицали представители партии.
У этих акаунтов в соцсетях есть определенные общности, пишет Францман. В частности, в них можно найти фотографии из истории Турции, включая изображения султана Абдула Гамида II или даже порой символы, связанные с ультраправыми группировками Турции, такими как «Серые волки».
С этих аккаунтов совершаются атаки на записи, в которых высказывается критика в адрес Анкары. Причем для этого используются схожие формулировки и изображения.
Автор статьи подчеркивает, что правящая партия Турции комбинирует преследование критиков Анкары в онлайн формате с использованием соцсетей для демонстрации эффективности ударов турецких беспилотников.
Особенно в центре внимания армии троллей находятся турецкие БПЛА  Bayraktar TB2.  Именно они сыграли решающую роль в военной поддержке Турции правительству Ливии в Триполи. Турция также использовала эти дроны в операциях против курдских сил в Сирии и Ираке.
Как отмечает Францман, армия троллей Анкары, кажется, поддерживает любую внешнюю политику, которую правительство развертывает чуть ли не каждую неделю.