Կիրակի Լիբիայի ազգային նավթային ընկերությունը հայտարարել է նավթարդյունահանման վերականգնման մասին երկրում նավթի խոշորագույն հանքավայրում, մինչդեռ արեւելքում եւ արեւմուտքում Լիբիայի ընդդիմադիրները սկսել են խաղաղ քննարկումներ նախնական բանակցությունների շրջանակում նոյեմբերին մեկնարկող երկխոսության նախաշեմին, որի միջնորդն է ՄԱԿ-ը, հաղորդում է Associated Press-ը:
Նավթի ազգային կորպորացիան հայտարարել է, որ չեղարկել է ֆորս մաժորը, որը սահմանվել էր Շարարի նավթային հանքավայրում գեներալ Խալիֆա Խաֆթարի ուժերի հետ համաձայնություն ձեռքբերելուց հետո, որպեսզի վերջ տրվի հանքավայրի բոլոր խոչընդոտներին:
Կորպորացիան արել է այդ հայտարարությունը երեք շաբաթ առաջ, երբ Խաֆթարը հայտարարել էր երկրի նավթային հանքավայրերի շրջափակման ավարտի մասին:

Национальная нефтяная компания Ливии в воскресенье объявила о возобновлении добычи нефти на крупнейшем нефтяном месторождении в стране, в то время как оппоненты на востоке и западе Ливии начали мирные обсуждения в рамках предварительных переговоров в преддверии диалога, стартующего в ноябре, посредником которого выступила ООН, сообщает Associated Press.
Национальная нефтяная корпорация заявила, что отменила форс-мажор, который был введен на нефтяном месторождении Шарара, после достижения соглашения с силами генерала Халифы Хафтара, чтобы положить конец «всем препятствиям»  на месторождении.
Корпорация выступила с данным заявлением три недели спустя после объявления Хафтаром конца блокаде нефтяных месторождений страны.