Աֆղանստանից ԱՄՆ-ի լրացուցիչ զորքերի դուրսբերումը կախված կլինի բռնության թուլացումից եւ փետրվարին «Թալիբան»-ի հետ համաձայնեցված այլ պայմաններից, հայտարարել է Շտաբերի պետերի միավորված հանձաժողովի ղեկավար Մարկ Միլին:
Հինգ օր անց այն բանից, երբ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ասել էր, թե ուզում է, որ ԱՄՆ զորքերը «տուն վերադառնան մինչեւ Սուրբ Ծնունդ», Միլին NPR ռադիոկայանին տված հարցազրույցում նշել էր, որ վերջին 4500 զինծառայողների դուրսբերումը կախված է թալիբների հարձակումների թվի կրճատումից եւ Քաբուլի կառավարության հետ խաղաղ բանակցությունների առաջընթացից:
«Զորամիավորումների կրճատման բոլոր համաձայնագրերն ու ծրագրերը հիմնված են պայմանների վրա»,- NPR-ին ասել է Միլին:
«Այստեղ առանցքային կետն այն է, որ մենք փորձում ենք պատասխանատվությամբ եւ գիտակցաբար ավարտել պատերազմը, եւ դա անել այնպիսի պայմաններով, որոնք երաշխավորում են ԱՄՆ ազգային անվտանգության կենսական կարեւոր շահերի անվտանգությունը, որոնք խաղաքարտին են դրված Աֆղանստանում»:
Նա ասել է, որ բռնության մակարդակը զգալիորեն իջել է՝ համեմատած նրա հետ, ինչ կար մի քանի տարի առաջ, բայց վերջին չորս-հինգ ամիսների ընթացքում անկումը «աննշան» է եղել։

Вывод дополнительных войск США из Афганистана будет зависеть от снижения уровня насилия и других условий, согласованных в феврале с Талибаном, заявил глава  Объединенного комитета начальников штабов генерал Марк Милли.
Через пять дней после того, как президент Дональд Трамп сказал, что он хочет, чтобы американские войска «вернулись домой к Рождеству», Милли в интервью радио NPR отметил, что вывод последних 4500 военнослужащих зависит от сокращения числа атак талибами и продвижения мирных переговоров с правительством Кабула.
«Все соглашение и планы сокращения контингента основаны на условиях», - сказал Милли NPR.
«Ключевым моментом здесь является то, что мы пытаемся закончить войну ответственно, сознательно и делать это на условиях, гарантирующих безопасность жизненно важных интересов национальной безопасности США, которые поставлены на карту в Афганистане».
Он сказал, что уровень насилия значительно снизился по сравнению с тем, что было несколько лет назад, но снижение за последние четыре-пять месяцев было «несущественным».