ԱՄՆ պատմության մեջ անցնող տարին կլինի ամենամահաբերը. ընդհանուր առմամբ մահացել է 3 մլն մարդուց ավելի՝ զգալիորեն շարունակվող կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով, փոխանցում է The National Interest-ը:
Նախնական տվյալներով՝ ԱՄՆ-ում սպասվում է մեկ տարում ավելի քան 3,2 մլն մահ, ինչը նվազագույնը 400 հազարով ավելի է, քան գրանցվել է 2019 թվականին:
Մահացության մակարդակի 15 տոկոսով աճը տոկոսային արտահայտությամբ տարեկան ամենամեծ աճն է 1918 թվականից ի վեր, երբ տասնյակ հազարավոր ամերիկացի զինվորներ էին զոհվել Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ եւ հարյուր հազարավորները՝ գրիպի համավարակի պատճառով: 1917 թվականի համեմատությամբ այս տարի մահերի թիվը աճել է 46 տոկոսով:
Անցյալ տարի Միացյալ Նահանգներում գրանցվել էր 854 838 մահ, ինչը գրեթե 16 հազարով ավելի էր, քան 2018 թվականին: CDC տվյալներով՝ 2019 թվականին մահացության մակարդակը տարիքային շտկմամբ նվազել էր շուրջ 1 տոկոսով, իսկ ակնկալվող կյանքի տեւողությունն աճել էր շուրջ 6 շաբաթով՝ հասնելով մինչեւ 78,8  տարվա: Այս տարի, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, այլ պատկեր կլինի, քանի որ կյանքի տեւողությունը կարող է կտրուկ կրճատվել ամբողջ 3 տարով:
Կորոնավիրուսի համավարակը դարձել է այս տարի ԱՄՆ-ում մահվան դեպքերի հիմնական պատճառը: Ջոն Հոփքինսի համալսարանի վերջին տվյալներով՝ երկրում արդեն գրանցվել է վարակման 18,3 մլն եւ մահվան 325 000 դեպք:

The past year will be the deadliest in US history, with more than three million deaths in total - largely due to the ongoing coronavirus pandemic, The National Interest reported.
According to preliminary data, more than 3.2 million deaths are expected in the United States per year, which is at least four hundred thousand more than was recorded in 2019.
The 15 percent jump in death rates is the largest annual percentage jump since 1918, when tens of thousands of American soldiers died in World War I and hundreds of thousands died in the influenza pandemic. Compared to 1917, the number of deaths this year has increased by 46 percent.
There were 2,854,838 deaths in the United States last year, nearly sixteen thousand more than in 2018. In 2019, the age-adjusted mortality rate fell by about 1 percent, and life expectancy increased by about six weeks to 78.8 years, according to the CDC. This year, however, is likely to be a different story, as life expectancy could drop dramatically by as much as three years.
The COVID-19 pandemic has become the leading cause of death in the United States this year. According to the latest figures from Johns Hopkins University, the country has already recorded 18.3 million infections and 325,000 deaths.