Դուբայի իշխանությունները կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով որոշում են կայացրել հունվարի 31-ից խստացնել օտարերկրյա զբոսաշրջիկների մուտքի կանոնները: Այս մասին Twitter-ում հայտնում է էմիրության կառավարության մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Նոր կանոնների համաձայն` Դուբայ ժամանող օտարերկրյա բոլոր քաղաքացիները պետք է տեղեկանք ներկայացնեն ոչ շուտ, քան 72 ժամ առաջ արված կորոնավիրուսի ՊՇՌ թեստի բացասական արդյունքով: Ավելի վաղ թույլատրվում էր թեստավորում անցնել ուղեւորությունից 96 ժամ առաջ:
«Աշխարհի ցանկացած երկրից Դուբայ ժամանող ուղեւորները պետք է նախապես ՊՇՌ թեստ անցնեն: Մի շարք երկրներից ժամանածներից (COVID-19-ի իրավիճակից կախված) կարող է պահանջվել լրացուցիչ թեստ հանձնել Դուբայում: ՊՇՌ թեստերի վավերականության ժամկետը 96-ից կրճատվել է մինչեւ 72 ժամ»,- նշվում է մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ:
Ըստ վերջին տվյալների` համավարակի սկզբից ի վեր թագավորությունում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 293 հազար դեպք: Երկրում գրանցվել է 819 մահվան դեպք, առողջացել է ավելի քան 267 հազար հիվանդ:
Արաբական Միացյալ Էմիրությունները պատվաստումների գործընթացը փորձնական հիմունքներով սկսել էին անցյալ տարվա հոկտեմբերին: Պատվաստանյութը ներկայումս հասանելի է 16 տարեկանից բարձր յուրաքանչյուր անձի համար: Իշխանությունները նախատեսում են այս տարվա առաջին եռամսյակի ընթացքում պատվաստել երկրի բնակչության 50 տոկոսը: Արաբական Միացյալ Էմիրություններն օգտագործման համար հաստատել են «Սպուտնիկ V» ռուսական պատվաստանյութը, չինական Sinopharm-ը, ինչպես նաեւ Pfizer ամերիկյան ընկերության եւ դրա գերմանական գործընկեր BioNTech-ի դեղամիջոցը:

Власти Дубая приняли решение ужесточить с 31 января правила въезда для иностранных туристов из-за пандемии коронавируса. Об этом сообщила пресс-служба правительства эмирата в Twitter, передает ТАСС
Согласно новым правилам все иностранные граждане, прибывающие в Дубай, должны будут предъявить справку с отрицательным результатом ПЦР-теста на коронавирус, сделанного не ранее чем за 72 часа до вылета. Ранее было разрешено проходить тестирование за 96 часов до поездки.
«Путешественники, прибывающие в Дубай из любой страны мира, должны заранее пройти ПЦР-тест. Прибывшим из ряда стран (в зависимости от ситуации с COVID-19) может потребоваться пройти дополнительное тестирование в Дубае. Срок действия ПЦР-тестов сокращен с 96 до 72 часов», - говорится в сообщении пресс-службы.
По последним данным, с начала эпидемии эмиратские медики зарегистрировали свыше 293 тыс. случаев заражения коронавирусом. В стране зафиксировано 819 летальных исходов, более 267 тыс. пациентов выздоровели.
ОАЭ запустили процесс вакцинации в экспериментальном режиме в октябре прошлого года. В настоящее время вакцина доступна для всех желающих старше 16 лет. Власти планируют в течение первого квартала этого года привить 50% проживающих в стране. ОАЭ одобрили для использования на территории государства российскую вакцину «Спутник V», китайскую Sinopharm, а также препарат американской компании Pfizer  и ее германского партнера BioNTech.