Բացառվում է տարբերակը, որ խորհրդարան կգնա միայն Հայ հեղափոխական դաշնակցություն կուսակցությունը, որոշում կընդունի ամբողջ «Հայաստան» դաշինքը։ Այս մասին հուլիսի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է կուսակցության Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը։
Նրա խոսքով՝ որոշումը կկայացվի համատեղ, ելնելով պայքարի հաջողության տրամաբանությունից։ «Եթե մենք գանք եզրակացության, որ վերցնելով այդ մանդատները՝ կընդլայնենք մեր պայքարը, ապա կգնանք այդ ճանապարհով։ Հիմա մենք հակված ենք այն բանին, որպեսզի գնանք խորհրդարան, բայց վերջնական որոշման մասին կհայտարարենք  Սահմանադրական դատարանի վճռից հետո»,- նշել է Սաղաթելյանը։
Նա ընդգծել է նաեւ փողոցային պայքարի կարեւորությունը, բայց այս պահին այն, նրա խոսքով, անարդյունավետ կլիներ, այդ պատճառով էլ դիմել են Սահմանադրական դատարան։

Исключен вариант, что в парламент войдет только партия АРФ Дашнакцутюн, решение будет принимать блок «Армения». Об этом на встрече с журналистами 6 июля заявил представитель Верховного органа партии Ишхан Сагателян.
По его словам, решение будет приниматься совместно,  исходя из логики успеха борьбы.  «Если мы придем к выводу, что, взяв эти мандаты, расширим нашу борьбу, то пойдем по этому пути. Сейчас мы склонны к тому, чтобы идти в парламент, но об окончательном решении объявим после вердикта  Конституционного суда», - отметил Сагателян.
Он подчеркнул важность также уличной борьбы, однако на данном этапе она, по его словам, была бы неэффективной, поэтому обратились в Конституционный суд.