Վենետիկի հանձնաժողովի ստեղծման 20-ամյակի կապակցությամբ՝ հունիսի 5-ին Վենետիկում հանդիսավոր արարողություն կկայանա։ Արարողությանը հրավիրված են կովկասյան երեք հանրապետությունների նախագահներ` Սերժ Սարգսյանը, Իլհամ Ալիեւը եւ Միխայիլ Սահակաշվիլին։ Հանդիպմանը կմասնակցեն նաեւ Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբերն Յագլանդը, ԵԽԽՎ նախագահ Մեւլութ Չավուօղլուն, պաշտոնատար այլ անձիք։
Վենետիկի հանձնաժողովի աշխատանքի կարեւոր կետը Թուրքիայում սահմանադրական բարեփոխումներ իրականացնելն է։ Հանձնաժողովը ստանձնած պարտավորությունների համար ողջունել է թուրքական իշխանություներին։ Այս մասին մայիսի 10-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջանի Բուկիկիոն, հայտնում է NEWS.am-ի Ստրասբուրգի թղթակիցը։
Հանձնաժողովը ակտիվ աշխատանքներ է իրականացնում նաեւ Ղրղզստանում, որտեղ վերջերս տեղի ունեցած հեղաշրջումից հետո ժամանակավոր կառավարությունը Սամանադրության նոր նախագիծ է մշակում։ Ջանի Բուկիկիոն հայտարարել է, որ Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ համագործակցությունն իրենց համար առաջնային է։
Վենետիկի հանձնաժողովը Եվրոպայի Խորհրդին կից խորհրդատվական մարմին է։ Այն նպաստում է անդամ-պետություններում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ օրինականության արմատավորմանը։

A solemn ceremony dedicated to the 20th anniversary of creation of Venice Commission For Democracy through Law will take place in Venice on June 5. The Armenian, Azerbaijani and Georgian Presidents, Serzh Sargsyan, Ilham Aliyev and Mikheil Saakashvili, have been invited to participate. Secretary General of the Council of Europe Thorbjorn Jagland, PACE President Mevlut Cavusoglu and other high ranking officials will be present.
Presently, constitutional reforms in Turkey is the key point on Venice Commission’s agenda, NEWS.am correspondent in Strasburg reports. The Commission welcomes Turkish authorities for their commitments to reform the constitution, Venice Commission President Gianni Buquicchio told journalists on Monday.
Gianni Buquicchio also stated that cooperation with Central Asian states is a priority for the commission. The advisory body intensively cooperates with the Kyrgyz interim government on a draft Constitution. Commission experts will participate in consultations in Kyrgyzstan in the near future.
The Venice Commission’s objective is to assist and advise individual countries in constitutional matters.