Վենետիկի հանձնաժողովի ստեղծման 20-ամյակի կապակցությամբ՝ հունիսի 5-ին Վենետիկում հանդիսավոր արարողություն կկայանա։ Արարողությանը հրավիրված են կովկասյան երեք հանրապետությունների նախագահներ` Սերժ Սարգսյանը, Իլհամ Ալիեւը եւ Միխայիլ Սահակաշվիլին։ Հանդիպմանը կմասնակցեն նաեւ Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբերն Յագլանդը, ԵԽԽՎ նախագահ Մեւլութ Չավուօղլուն, պաշտոնատար այլ անձիք։
Վենետիկի հանձնաժողովի աշխատանքի կարեւոր կետը Թուրքիայում սահմանադրական բարեփոխումներ իրականացնելն է։ Հանձնաժողովը ստանձնած պարտավորությունների համար ողջունել է թուրքական իշխանություներին։ Այս մասին մայիսի 10-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջանի Բուկիկիոն, հայտնում է NEWS.am-ի Ստրասբուրգի թղթակիցը։
Հանձնաժողովը ակտիվ աշխատանքներ է իրականացնում նաեւ Ղրղզստանում, որտեղ վերջերս տեղի ունեցած հեղաշրջումից հետո ժամանակավոր կառավարությունը Սամանադրության նոր նախագիծ է մշակում։ Ջանի Բուկիկիոն հայտարարել է, որ Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ համագործակցությունն իրենց համար առաջնային է։
Վենետիկի հանձնաժողովը Եվրոպայի Խորհրդին կից խորհրդատվական մարմին է։ Այն նպաստում է անդամ-պետություններում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ օրինականության արմատավորմանը։

5 июня в Венеции состоится торжественная церемония в честь 20-летия создания Венецианской комиссии «За демократию через право». На мероприятие приглашены президенты трех закавказских республик Серж Саргсян, Ильхам Алиев и Михаил Саакашвили. Во встрече примут участие также Генеральный секретарь Совета Европы Турбьерн Ягланд, председатель ПАСЕ Мевлют Чавушоглу и другие высокопоставленные лица.
На сегодняшний день важным пунктом работы Венецианской комиссии является конституционная реформа в Турции. Комиссия приветствует турецкие власти за взятые на себя обязательства провести реформы в Основном законе страны. Об этом 10 мая на встрече с журналистами заявил президент Венецианской комиссии Джанни Букиккио, передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am в Страсбурге.
Комиссия ведет также активную работу в Кыргызстане, где временное правительство после недавнего переворота в стране разрабатывает новый проект Конституции. В ближайшее время эксперты комиссии примут участие в работе Конституционного совещания республики. Джанни Букиккио заявил, что сотрудничество со странами Центральной Азии является приоритетным.
Венецианская комиссия — консультативный орган по вопросам конституционного права при Совете Европы. Она содействует государствам-членам привести их правовые основы в соответствие со стандартами Совета Европы в области прав человека, демократии и верховенства закона.