Բրիտանացի հետազոտողները հայտնաբերել են ամորֆ սառույցի նոր տեսակ, որի միջին խտությունը շատ մոտ է հեղուկ ջրի խտությանը: Այս հայտնագործությունը կարող է հեռահար հետեւանքներ ունենալ հեղուկ ջրի եւ դրա բազմաթիվ անոմալիաների մասին մեր ըմբռնման համար: Թիմը օգտագործել է մի գործընթաց, որը կոչվում է գնդային ֆրեզերացում՝ նոր խտությամբ եւ կառուցվածքով սառույց ստանալու համար:
Հաղորդվում է, որ տեխնիկան բաղկացած է սովորական սառույցի ուժեղ թափահարումից՝ խառնված չժանգոտվող պողպատից գնդիկներով, որոնք սառեցվել են մինչեւ շատ ցածր ջերմաստիճանի (-200°C) հեղուկ ազոտով: Անսպասելիորեն, հետազոտողները ստացել են սովորական սառույցի ոչ թե փոքր բեկորներ, այլ ամորֆ սառույցի նոր ձեւ, որը բնութագրվում է մոլեկուլային խանգարված կառուցվածքով: Թեեւ այն նման է եղել սառույցի, այս ամորֆ ձեւն ունեցել է գրեթե նույն խտությունը, ինչ հեղուկ ջուրը (1,06 գ/սմ3): Թիմն այն անվանել է «միջին խտության ամորֆ սառույց» կամ MDA սառույց։
«Մենք գիտենք սառույցի 20 բյուրեղային ձեւերի մասին, բայց նախկինում ամորֆ սառույցի միայն երկու հիմնական տեսակ է հայտնաբերվել, որոնք հայտնի են որպես բարձր եւ ցածր խտության ամորֆ սառույց»,- բացատրում է Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի քիմիայի ամբիոնի անդամ եւ հայտնագործությունը նկարագրող հետազոտության համահեղինակ, պրոֆեսոր Քրիստոֆ Զալցմանը: MDA սառույցը գտնվում է հենց այս երկու խտությունների արանքում: Ամորֆ սառույցները կառավարում են մի շարք տիեզերական գործընթացներ եւ պոտենցիալ առանցքային նյութեր են հեղուկ ջրի անոմալիաները բացատրելու համար: Պարզվում է, որ ջուրը բավականին խորհրդավոր հատկություններ ունի։ Օրինակ, առավելագույն խտություն ստացվում է 4°C ջերմաստիճանի դեպքում, իսկ պինդ վիճակում, երբ այն սառչում է, դառնում է ավելի քիչ խիտ (սա բացատրում է, թե ինչու է սառույցը լողում ջրի վրա)։

Британские исследователи обнаружили новый тип аморфного льда со средней плотностью, очень близкой к плотности жидкой воды. Это открытие может иметь далеко идущие последствия для нашего понимания жидкой воды и ее многочисленных аномалий. Команда использовала процесс, называемый шаровой фрезеровкой, для получения льда с новой плотностью и структурой.
Как сообщает , техника заключается в энергичном встряхивании обычного льда, смешанного с шариками из нержавеющей стали, охлажденными до очень низкой температуры (-200 °C) с помощью жидкого азота. Неожиданно исследователи получили не маленькие фрагменты обычного льда, а новую форму аморфного льда - характеризующуюся неупорядоченной молекулярной структурой. AD Хотя он выглядел как лед, эта аморфная форма имела почти такую же плотность, как и жидкая вода (1,06 г/см3). Команда назвала его «аморфным льдом средней плотности» или льдом MDA.
«Мы знаем о 20 кристаллических формах льда, но только два основных типа аморфного льда были обнаружены ранее, известные как аморфный лед высокой и низкой плотности», — объясняет профессор Кристоф Зальцманн, сотрудник химического факультета Университетского колледжа Лондона и соавтор исследования, описывающего открытие. Лед MDA находится как раз между этими двумя уровнями плотности. Аморфные льды управляют рядом космологических процессов и потенциально являются ключевыми материалами для объяснения аномалий жидкой воды. Оказывается, вода обладает довольно загадочными свойствами. Например, максимальная плотность достигается при температуре 4 °C, а в твердом состоянии при замерзании она становится менее плотной (это объясняет, почему лед плавает на воде).