Իտալիայի Ֆինանսական գվարդիան հայտնաբերել է մոտ երկու տոննա ընդհանուր քաշով թմրանյութի խոշոր խմբաքանակ, որը լողում էր ծովում Սիցիլիայի արեւելյան ափերի մոտ։
Ինչպես տեղեկացրել է ուժային գերատեսչությունը, «որսի» ընդհանուր արժեքը թմրանյութերի շուկայում կկազմեր մոտ 400 մլն եվրո։ Բռնագանձված բեռը ռեկորդայիններից է ազգային մասշտաբով։
Ֆինանսական գվարդիայի ծովային ստորաբաժանումները, ինչպես նշվել է հաղորդագրությունում, «բազմաթիվ լողացող փաթեթներ են հայտնաբերել՝ ցանցին ամրացված, եւ ունեցել են լուսային ազդանշանային սարք»։
«Արտաքին զննումը թույլ է տվել եզրակացնել, որ փաթեթներն արված էին առանձնահատուկ խնամքով, հավանաբար՝ որպեսզի դրանց մեջ ջուր չթափանցի, եւ որպեսզի դրանք չխորտակվեն»,- ասել են Ֆինանսական գվարդիայում։
Նախնական վարկածի համաձայն՝ բեռը թողնվել է ծովում թմրավաճառների նավի կողմից, որպեսզի հետո տեղ հասցվի ցամաքով։ Բռնագանձվել է 1 600 տուփ սպիտակ փոշի՝ փաթեթավորված ավելի խոշոր 70 կոնտեյներներում։

Итальянская Финансовая гвардия обнаружила крупную партию кокаина общим весом почти две тонны, дрейфовавшую в море к востоку от Сицилии.
Как сообщило силовое ведомство, совокупная стоимость «улова» на рынке наркотиков составила бы как минимум 400 миллионов евро. Захваченный груз стал одним из рекордных в национальном масштабе.
Морские подразделения Фингвардии, как отмечается в сообщении, «обнаружили многочисленные плавучие пакеты, скрепленные сетью и снабженные световым сигнальным устройством».
«Внешняя оценка позволила сделать вывод об особой заботе об упаковке, вероятно, направленной на предотвращение проникновения воды, чтобы сохранить содержимое и, в то же время, избежать затопления», - заявили в Фингвардии.
Согласно первоначальной версии, груз был оставлен в море кораблем наркоторговцев, чтобы затем быть доставленным на сушу. Всего операция позволила конфисковать 1600 пакетов с белым порошком, упакованных в 70 более крупных контейнеров.