ՄԱԿ-ի Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության աշխատակիցը զոհվել է Սուդանում, երբ անցնելիս է եղել ռազմական գործողությունների գոտիով: Այս մասին ասվում է ՄՄԿ գլխավոր տնօրեն Անտոնիո Վիտորինոյի հայտարարության մեջ։
«Ծանր սրտով հաստատում եմ Սուդանում ՄՄԿ-ի նվիրյալ աշխատակցի մահը այս առավոտ այն բանից հետո, երբ նա ընտանիքի հետ Էլ Օբեյդից դեպի հարավ ճանապարհորդելիս հայտնվել է երկու պատերազմող կողմերի միջեւ փոխհրաձգության տակ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Վիտորինոյի խոսքով՝ ներկայիս հակամարտությունը ՄՄԿ-ին ստիպել է դադարեցնել իր մարդասիրական գործողությունները Սուդանում։
Սուդանում հակամարտության ընթացքում ավելի վաղ զոհվել էին ՄԱԿ-ի ՊՀԾ երեք աշխատակիցներ, ինչից հետո ծրագրի տնօրեն Սինդի ՄքՔեյնը հայտարարել է, որ կազմակերպությունը ժամանակավորապես դադարեցնում է երկրում իր աշխատանքը։

A UN International Organization for Migration (IOM) official has died in Sudan while passing through a war zone. Says the statement by IOM Director General Antonio Vitorino.
"It is with a heavy heart that I confirm the death of a dedicated IOM official in Sudan this morning after the vehicle in which he was traveling with his family south of El Obeid was caught in between the fire of two warring parties," says the statement.
According to Vitorino, the current conflict has forced IOM to suspend its humanitarian operations in Sudan.
Three WFP staff members were previously killed in the conflict in Sudan, after which program director Cindy McCain announced that the organization was temporarily withdrawing from the country.