«ՖԻՆՔԱ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ն կիրականացնի անվանական արժեկտրոնային դրամային (ծածկագիր՝ AMFNCAB2EER0) և դոլարային (ծածկագիր՝ AMFNCAB2FER7) պարտատոմսերի տեղաբաշխում։ ԱրարատԲանկը հանդես կգա որպես պարտատոմսերի տեղաբաշխող և շուկա ստեղծող։
Ինչպես հայտնել են բանկից, պարտատոմսերի տեղաբաշխումը կիրականացվի Հայաստանի ֆոնդային բորսայում աճուրդի միջոցով մայիսի 30-ից հունիսի 2-ը, ամեն օր, ժ․ 11։00-13։30։
Նշվում է, որ դրամային պարտատոմսերի անվանական արժեքը 50 հազ. ՀՀ դրամ է, ընդհանուր ծավալը՝ 800,000,000 ՀՀ դրամ, արժեկտրոնային տոկոսադրույքը՝ տարեկան 13%, իսկ դոլարային պարտատոմսերի անվանական արժեքը` $100,  ընդհանուր ծավալը՝ $2,000,000, արժեկտրոնային տոկոսադրույքը՝ 7.5%։
«Թե դրամային, թե դոլարային պարտատոմսերի շրջանառության ժամկետը 24 ամիս է։ Տեղաբաշխվելուց հետո պարտատոմսերը կցուցակվեն Հայաստանի ֆոնդային բորսայում»,- նշված է բանկի հաղորդագրության մեջ։

As from May 30, 2023, FINCA UCO CJSC intends to underwrite nominal coupon bonds in AMD (code: AMFNCAB2EER0) and USD (code: AMFNCAB2FER7). AraratBank will act as an underwriter and market maker.
The bank said that the bonds will be underwritten through an auction on Armenia Securities Exchange, starting from May 30 till June 2, from 11:00-13:30 daily.
The nominal value of an AMD-denominated bond is AMD 50,000, with a total volume of AMD 800,000,000 and a coupon yield of 13% per annum. The nominal value of a USD-denominated bond is USD 100, with a total volume of USD 2,000,000 and a coupon yield of 7.5%.
“The maturity period of both AMD- and USD-denominated bonds is 24 months. Once placed, the bonds will be listed on the Armenia Securities Exchange,” the bank said in a news release.