Կրասնոդարում սպանվել է մոբիլիզացիոն աշխատանքի բաժնի պետի տեղակալ Ստանիսլավ Ռժիցկին, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով իրավապահ մարմիններին։ Կրասնոդարի վարչակազմում ՌԲԿ-ին տեղեկացրել են, որ նրա սպանությունը համապատասխանում է իրականությանը։
«Նրա մահվան փաստով իրականացվում է ստուգում իրավապահ մարմինների կողմից»,- տեղեկացրել է մարզի ղեկավարությունը։
ՏԱՍՍ-ին իրավապահ մարմինները տեղեկացրել են, որ «անհայտ անձը մի քանի անգամ կրակել է տղամարդու վրա եւ դիմել փախուստի»։ Հանցագործության դրդապատճառները եւ կասկածվողները պարզվում են, տեղեկացրել է գործակալության զրուցակիցը։
Ավելի վաղ SHOT թելեգրամ-ալիքը, հղում կատարելով ԶԼՄ-ներին, տեղեկացրել էր, որ Ռժիցկուն սպանել են առավոտյան վազքի ժամանակ։ Անհայտ անձը կրակել է նրա վրա չորս անգամ, տեղեկացրել է ալիքը։
ՏԱՍՍ-ի տվյալներով՝ Ռժիցկին 2-րդ կարգի կապիտան էր եւ «Կրասնոդար» սուզանավի նախկին հրամանատարը։
«Կրասնոդար» սուզանավը չորրորդ դիզելային-էլեկտրական սուզանավն է, որը կառուցվել է 2015թ. «Վարշավյանկա» նախագծով։ 2017թ. այն «Կալիբր» հրթիռներով հարվածել է «Իսլամական պետության» (Ռուսաստանում արգելված ահաբեկչական կազմակերպություն) գրոհայինների դիրքերին Պալմիրայի շրջանում, Միջերկրածովյան ջրավազանում։
Ինչպես այն ժամանակ նշել էին զինվորականները, հրթիռակոծության թիրախը այդ թվում նաեւ գրոհայինների ծանր տեխնիկան եւ կենդանի ուժն էին, որոնց ԻՊ-ը տեղափոխում էր Ռաքքայից Պալմիրա։ «Բոլոր թիրախները խոցվել են»,- այն ժամանակ տեղեկացրել էին պաշտպանության նախարարությունում։
Սիրիայից հետո սուզանավը հանձնել էին Սեւծովյան նավատորմին։
2022թ. մայիսին ՌԴ ՊՆ-ն հրապարակել էր տեսակադրեր Ուկրաինայի թիրախների դեմ Սեւ ծովում «Կալիբր» հրթիռների արձակումից։ ՊՆ-ում այն ժամանակ տեղեկացրել էին, որ հրթիռային հարվածը հասցվել է Ուկրաինայի Զինված ուժերի օբյեկտներին։ Սուզանավի անունը գերատեսչությունը չէր նշել։

В Краснодаре убит заместитель начальника отдела по мобилизационной работе Станислав Ржицкий, сообщает ТАСС со ссылкой на правоохранительные органы. В администрации Краснодара подтвердили РБК его гибель.
«По факту его смерти проводят проверку правоохранительные органы», — сообщили в администрации.
ТАСС в правоохранительных органах сообщили, что «неизвестный несколько раз выстрелил в мужчину, а потом скрылся». Мотивы преступления и подозреваемые устанавливаются, сказал собеседник агентства.
Ранее телеграм-канал SHOT со ссылкой на СМИ сообщил, что Ржицкого застрелили во время утренней пробежки. Неизвестный выстрелил в него четыре раза, утверждает канал.
По данным ТАСС, Ржицкий был капитаном 2-го ранга и бывшим командиром подлодки «Краснодар».
Подводная лодка «Краснодар» была четвертой дизель-электрической субмариной, построенной в 2015 году по проекту «Варшавянка». В 2017 году она нанесла ракетами «Калибр» удар по позициям боевиков «Исламского государства» (запрещенной в России террористической организации) в районе Пальмиры из акватории Средиземного моря.
Как уточнили тогда военные, целью ракетного обстрела были в том числе тяжелая техника и живая сила боевиков, которых ИГ перебрасывает под Пальмиру из Ракки. «Все цели поражены», — сообщили тогда в Министерстве обороны.
После похода в Сирию подлодку передали Черноморскому флоту.
В мае 2022 года Минобороны России опубликовало видеокадры пусков ракет «Калибр» с подводной лодки в Черном море по целям на Украине. В оборонном ведомстве тогда сообщили, что ракетный удар высокоточным оружием был нанесен по объектам Вооруженных сил Украины (ВСУ). Название подлодки в ведомстве не уточнили.