Գերմանական BMW ավտոարտադրողը շաբաթ օրը ներկայացրել է էլեկտրամոբիլների նոր տեսականու երկար սպասված կոնցեպտը՝ հայտարարելով, որ «Vision Neue Klasse» կոնցեպտը ներկայացնում է ընկերության նոր դարաշրջանի սկիզբը, հայտնում է CNBC-ն։
BMW-ի նորագույն դիզայնը ցուցադրում է պլատֆորմը, որը կլինի բրենդի հաջորդ սերնդի էլեկտրամեքենաների հիմքում: Neue Klasse-ի ճարտարապետության վրա հիմնված առաջին էլեկտրական մեքենաները պետք է թողարկվեն 2025 թվականին:
Էլեկտրական մեքենաների նոր տեսականին ներառում է BMW-ի վեցերորդ սերնդի կուտակային մարտկոցները, որոնք ընկերության կարծիքով կբարելավեն ինչպես լիցքավորման արագությունը, այնպես էլ Neue Klasse պլատֆորմի ընթացքի պաշարը մինչև 30%-ով: Այս միջոցառումների արդյունքում, ըստ BMW-ի, մեքենայի ընդհանուր արդյունավետությունը կբարձրանա մինչև 25%-ով։
Vision Neue Klasse-ի հանրային դեբյուտը տեղի կունենա առաջիկա օրերին Մյունխենի IAA ավտոսրահում, որը նաև BMW-ի գլխավոր գրասենյակն է։

German automaker BMW  launched a hotly anticipated electric concept car, saying the so-called “Vision Neue Klasse” represents the dawn of a new era for the company, CNBC reported
BMW’s latest design showcases a platform that will underpin the brand’s next generation of electric vehicles. The first electric vehicles based on the Neue Klasse—or new class—architecture are set to enter production in 2025.
The new line-up of electric vehicles includes BMW’s sixth generation of battery cells, which the company says will improve both the charging speed and range of the Neue Klasse platform by up to 30%. As a result of these measures, BMW said the overall vehicle efficiency would increase by up to 25%.
The Vision Neue Klasse is set to make its public debut in the coming days at the IAA motor show in Munich, which also serves as the headquarters of BMW.