ԱՊՀ անդամ պետությունների հակաօդային պաշտպանության համակարգի հաջորդ ուսումնավարժանքը կանցկացվի 2013թ.` ռուսական «Աշուլուկ» ռազմական փորձադաշտում (Աստրախանի շրջան): Այս մասին նոյեմբերի 17-ին լրագրողներին հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար Անատոլի Սերդյուկովը` հիմնվելով ԱՊՀ անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի 61-րդ նիստի արդյունքների վրա:
Բացի այդ, ԱՊՀ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հովանու ներքո 2012թ. Ղազախստանում ԱՊՀ երկրների ռազմաօդային ուժերի ուսմունավարժանքներ կանցկացվեն, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Սերդյուկովը հիշեցրել է, որ «Մարտական համագործակցություն-2011» ուսումնավարժանքներից սկսած, ավարտվել է ԱՊՀ երկրների ՀՕՊ միացյալ համակարգի ֆիզիկական կառուցումը եւ սկսվել է դրա գործունեության գործնական հարցերի մշակումը:
Հիշեցնենք, որ «Մարտական համագործակցություն-2011» ուսմունավարժանքներն ընթացիկ տարում անցել են Աստրախանի շրջանի «Աշուլուկ» եւ Ղազախստանի «Սարը-Շագան» ռազմական փորձադաշտերում, հայկական զինված ուժերը եւս մասնակցել են դրանց:
Նոյեմբերի 16-ին Ալմաթիում բացվել էր ԱՊՀ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստը` Համագործակցության բոլոր երկրների պաշտպանության նախարարների մասնակցությամբ:

Следующие учения Объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников СНГ состоятся в 2013 году на российском полигоне «Ашулук» (Астраханская область). Об этом сообщил журналистам 17 ноября министр обороны России Анатолий Сердюков по итогам 61 заседания Совета министров обороны стран СНГ.
Кроме того, под эгидой Совета министров обороны СНГ в 2012 году в Казахстане пройдут учения Военно-воздушных сил стран СНГ, сообщает РИА Новости.
Сердюков напомнил, что, начиная с учений «Боевое содружество-2011», завершилось физическое построение Объединенной системы ПВО стран СНГ, и началась практическая отработка вопросов ее деятельности.
Напомним, что учения «Боевое содружество-2011» прошли в текущем году на полигоне «Ашулук» в Астраханской области и полигоне «Сары-Шаган» в Казахстане, и в них приняли участие также ВС Армении.
16 ноября в Алматы открылось заседание Совета министров обороны СНГ с участием руководителей Министерств обороны всех стран Содружества: Армении, Азербайджана, России, Украины, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Молдовы, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана .