ԵՄ ընկերությունները Եգիպտոսի հետ կստորագրեն ավելի քան 40 մլրդ եվրոյի (42,85 մլրդ դոլար) ներդրումային գործարքներ, հայտնել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը ներդրումային համաժողովում, որը սկսվել է շաբաթ, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Եգիպտոսի հետ ավելի քան 20 նոր փոխըմբռնման հուշագրերի մասին հայտարարությունը հաջորդել է 7,4 մլրդ եվրոյի չափով ԵՄ ֆինանսավորման փաթեթին եւ այդ երկրի հետ հարաբերությունների բարելավմանը, դրանք համաձայնեցվել են մարտին։
Եվրոպացի պաշտոնյաները հայտարարում են, որ ցանկանում են օգնել Եգիպտոսին, որը բազմիցս ցնցումներ է ապրել, ներառյալ պատերազմն Ուկրաինայում եւ COVID-19-ը, դառնալու ավելի կայուն՝ խթանելով ներդրումները եւ մասնավոր հատվածը։
Ֆոն դեր Լյայենի խոսքով՝ ներդրումներ անել ցանկացող ընկերություններն աշխատում են այնպիսի ճյուղերում, ինչպիսին են ջրածնային արդյունաբերությունը, ջրամատակարարումը, շինարարությունը, քիմիական արդյունաբերությունը,  նավագնացությունը եւ ավիացիան։
Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ աս-Սիսին իր հերթին հայտնել է, որ Եգիպտոսի եւ ԵՄ գործընկերությունն իրականացվում է տարբեր ոլորտներում, ներառյալ առեւտուրը, էներգետիկան եւ ենթակառուցվածքը։
Այս տարի Եգիպտոսը մեծ քանակությամբ օտարերկրյա ֆինանսավորում եւ խոստումներ է ստացել Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Արժույթի միջազգային հիմնադրամից եւ Համաշխարհային բանկից, ինչպես նաեւ ԵՄ-ից։

EU companies are signing investment deals worth more than 40 billion euros ($42.85 billion) with Egypt, European Commission President Ursula von der Leyen said at an investment conference that opened on Saturday, Reuters reported.
The announcement of more than 20 new memorandums of understanding with Egypt followed a 7.4 billion euro EU funding package and improved relations with the country, which were agreed in March amid efforts to stabilize its economy and stem the flow of migrants into Europe.
European officials say they want to help Egypt, which has been repeatedly rocked by turmoil including the aftermath of the war in Ukraine and COVID-19, become more resilient by boosting investment and the private sector.
Von der Leyen said companies willing to invest are in sectors such as hydrogen, water, construction, chemicals, shipping and aviation.
For his part, Egyptian President Abdel Fattah al-Sisi said that the partnership between Egypt and the EU is in various fields, including trade, energy and infrastructure.
This year, Egypt has received a huge amount of foreign funding and pledges from the United Arab Emirates, the International Monetary Fund and the World Bank, as well as the EU.