Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Իսրայելը պետք է պատժվի իր գործողությունների համար, որպեսզի «հնարավոր լինի զսպել նման դաժանության կրկնումը», հաղորդում է Al Jazeera-ն։
Էրդողանը նաև մեկնաբանել է ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի (ICJ) խորհրդատվական եզրակացությունը, որը պաշտպանել էր պաղեստինցիների ինքնորոշման իրավունքը և որոշել, որ օկուպացված տարածքներում ապօրինի իսրայելական բնակավայրերը պետք է տարհանվեն։
«Ես հուսով եմ, որ Իսրայելի չկատարած այս և նախկին որոշումները կարթնացնեն միջազգային հանրությանը»,- ասել է նա

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Израиль должен понести наказание за свои действия, чтобы «удержать кого бы то ни было от повторения подобной жестокости», передает Al Jazeera.
Эрдоган также прокомментировал консультативное заключение Международного суда ООН (ICJ), который подтвердил право палестинцев на самоопределение и постановил, что незаконные израильские поселения на оккупированных территориях должны быть эвакуированы.
«Я надеюсь, что это решение и предыдущие, не выполненные Израилем, пробудят международное сообщество», - сказал он.