Հնագետները Իրաքի հյուսիսում հայտնաբերել են հսկայական առանձնատան, թագավորական այգիների և այլ շինությունների մնացորդներ, որոնք թաղված են եղել հողի հաստ շերտի տակ այն վայրում, որտեղ նախկինում եղել է հին Ասորեստանի մայրաքաղաք Խորսաբադը, վկայում են մագնիսական նոր հետազոտության արդյունքները:
Գիտնականների միջազգային թիմը մագնիսաչափ է օգտագործել անսովոր դժվարին պայմաններում, որպեսզի հայտնաբերի քաղաքի 2700-ամյա ջրային դարպասը, ենթադրյալ պալատական այգիները և հինգ խոշոր շենքերը, այդ թվում՝ Սպիտակ տնից երկու անգամ մեծ 127 սենյականոց առանձնատունը:
Ամերիկյան երկրաֆիզիկական միության (AGU) հայտարարության համաձայն՝ նախկինում չհայտնաբերված շինությունները կասկածի տակ են դնում այն պատկերացումը, որ մ.թ.ա ութերորդ դարում Խորսաբադը երբեք չի տարածվել պալատական համալիրի սահմաններից դուրս, գրում է Live Science-ը։
Ասորական կայսր Սարգոն II-ը մ.թ.ա. 713 թվականին սկսեց կառուցել իր հսկա նոր մայրաքաղաքը, որն ի սկզբանե կոչվում էր Դուր-Շարուկին, որը նշանակում է «Սարգոնի ամրոց», սակայն Սարգոնը մահացավ մ.թ.ա. 705 թվականին, հնարավոր է, նախքան մայրաքաղաքի բնակեցումն ու շինարարության ավարտը: Սարգոն II-ի որդին և իրավահաջորդը՝ Սենեքերիմը, այնուհետև մայրաքաղաքը տեղափոխեց Նինվե քաղաք, իսկ Խորսաբադը լքվեց և մոռացության մատնվեց ավելի քան երկու հազարամյակ:
Ավելի քան 25 դար անց ֆրանսիական և ամերիկյան հնագիտական խմբերը համապատասխանաբար 1800-ական և 1900-ական թվականներին պեղեցին Խորսաբադի պալատը, ներառյալ հայտնի «Լամասու» մարդու գլխով թևավոր ցլի արձանները, որոնք այժմ գտնվում են Լուվրում:
Սակայն, պալատից և քաղաքի պարիսպներից դուրս հնագույն մայրաքաղաքի հատակագիծը մնում էր առեղծված, հնագետները ենթադրում էին, որ այն կիսատ է մնացել։ 2015 թվականին Խորսաբադը թալանեցին «Իսլամական պետության» զինյալները, և հնագետներն այս վայրում կարողացան վերսկսել աշխատանքը միայն այն բանից հետո, երբ 2017 թվականին պատերազմող իսլամիստական խմբավորումը հիմնականում հեռացավ տարածաշրջանից:

Archaeologists in northern Iraq have discovered the remains of a massive villa, royal gardens, and other structures buried deep underground at what was once the ancient Assyrian capital of Khorsabad, a new magnetic survey reveals, reports Live Science.
The international team of researchers used a magnetometer in unusually taxing conditions to detect the 2,700-year-old city's water gate, possible palace gardens and five large buildings—including a villa with 127 rooms; that is, twice the size of the White House.
The previously undiscovered structures challenge the notion that Khorsabad was never developed beyond a palace complex in the eighth century B.C., according to an American Geophysical Union (AGU) statement.
Neo-Assyrian emperor Sargon II started building his giant new capital—originally called Dur-Sharrukin, meaning "Fortress of Sargon"—in 713 B.C. But Sargon died in 705 B.C., possibly before the capital's occupancy and completion. Sargon II's son and successor, Sennacherib, then moved the capital to the city of Nineveh, and Khorsabad was abandoned and forgotten for over two millennia.
Over 25 centuries later, French and American archaeological missions in the 1800s and 1900s, respectively, unearthed Khorsabad's palace, including iconic “Lamassu” statues of winged bulls with human heads that are now at the Louvre.
Beyond the palace and the city's 1.1-by-1.1 mile (1.7-by-1.7 kilometers) walls, however, the layout of the ancient capital remained a mystery, and archaeologists assumed it had been left unfinished. In 2015, Khorsabad was looted by the Islamic State, and archaeologists were able to resume work at the site only when the militant Islamist group largely withdrew from the region in 2017.