Միջազգային դատական ատյաններում հայցեր ներկայացնելուց հրաժարվելը չի ​​բխում Հայաստանի շահերից։ Այս մասին հայտնել է Միջազգային եւ համեմատական ​​իրավունքի կենտրոնի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից իրականացվող հայատյացության քաղաքականությանը նվիրված քննարկմանը։
Իրավաբանի խոսքով՝ ՀՀ իշխանությունները, վավերացնելով Հռոմի ստատուտը, ճանաչել են ՄՔԴ իրավասությունը ոչ ամբողջությամբ, այլ միայն երեք տեսակի հանցագործությունների համար՝ ցեղասպանություն, մարդկության դեմ հանցագործություններ եւ պատերազմական հանցագործություններ։ Չգիտես ինչու, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ագրեսիայի հանցագործությունը չի ճանաչվել ՄՔԴ իրավասություն։  Սա՝ այն դեպքում, երբ 2021-ից ադրբեջանական զորքերը գտնվում են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում, իսկ 2022 .ն նրանք ընդլայնել են օկուպացիան։
Իրավաբանի խոսքով՝ ՀՀ իշխանությունների նման քայլերի պատճառը քաղաքական է։ Նույն պասիվությունը վերաբերում է ՄՔԴ-ի` անձանց պատասխանատվության ենթարկելու գործիքներին: Ի վերջո, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի ագրեսիան եւ այլ հանցագործությունները կատարվել են երկրի ղեկավարության անմիջական հրահանգով։ Հայաստանը զգուշավորություն է ցուցաբերում նույնիսկ ադրբեջանական պետության մեղքը մատնանշելու հարցում։ Այս համատեքստում իրավաբանը թվարկել է Արցախում եւ Հայաստանում ադրբեջանցի զինվորականների կատարած ծանր հանցագործությունները՝ սպանություններ, բռնի անհետացումներ, զինվորականների եւ քաղաքացիական անձանց գերություն, խոշտանգումներ եւ հրապարակային մահապատիժներ։ Ընդհակառակը, Ադրբեջանը գործընթացներ է նախաձեռնում ՄԱԿ-ում՝ նպատակ ունենալով մեղադրել Հայաստանին եւ «ապացուցել», որ Ադրբեջանը տուժում է «հայկական ագրեսիայից»։

No longer filing lawsuits with international courts is not in Armenia's interests. Siranush Sahakyan, president of the International Comparative Law Center and the lawyer representing the Armenian prisoners’ interests at the European Court of Human Rights, stated this in a discussion dedicated to the policy of Armenophobia carried out by the Azerbaijani leadership.
As per Sahakyan, the Armenian authorities, by ratifying the Rome Statute, have recognized the jurisdiction of the International Criminal Court (ICC) not in full, but only for three types of crimes: genocide, crimes against humanity, and war crimes. For some reason, the crime of aggression by the Azerbaijani authorities was not recognized as an ICC jurisdiction. This is despite the fact that since 2021, Azerbaijani troops have been in the sovereign territory of Armenia, and in 2022 they expanded their occupation.
According to the lawyer, the reason for such decisions by the Armenian authorities is political. The same passivity applies to the ICC’s tools for holding individuals accountable. After all, it is obvious that Azerbaijan’s aggression and other crimes were committed on the direct orders of the country’s leadership.
Armenia is cautious even in pointing out the guilt of the Azerbaijani state. In this context, Siranush Sahakyan listed these grave crimes committed by Azerbaijani military personnel in Artsakh (Nagorno-Karabakh) and Armenia: murders, enforced disappearances, captivity of military personnel and civilians, torture, and public executions.
On the contrary, Azerbaijan is initiating processes at the UN—and with the aim of blaming Armenia and “proving” that Azerbaijan is suffering from “Armenian aggression.”