Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Հայաստանի հարցով համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտն այսօր` հունվարի 16-ին, ժամը 12.00-ին կլինի Ազգային ժողովում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Գոհար Պողոսյանը:
Նա հաստատեց NEWS.am-ի ավելի վաղ հայտնած տեղեկությունը, ըստ որի ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցողներից Աքսել Ֆիշերը, առողջական խնդիրների պատճառով, հունվարի 16-17-ին չի ժամանի Հայաստան:
Գ. Պողոսյանը նշեց, որ Ջոն Պրեսկոտն Ազգային ժողովում հանդիպելու ԵԽԽՎ-ում մեր պատվիրակության հետ: Նրա խոսքով` ժամը 13.00-ի ընդմիջումից հետո համազեկուցողը կվերադառնա ԱԺ եւ կշարունակի հանդիպումները 5 խմբակցությունների հետ: Վաղը` հունվարի 17-ին, նախատեսվում է հանդիպում ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանի հետ:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հունվարի 16-17-ին, ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Ջոն Պրեսկոտը եւ Աքսել Ֆիշերը փաստահավաք այցելություն կկատարեն Երեւան: Այցի ընթացքում նախատեսված են հանդիպումներ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի, արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամների, ինչպես նաեւ քաղաքական կուսակցությունների եւ արդարադատության համակարգի, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: ԵԽԽՎ-ի պաշտոնական կայքէջի փոխանցմամբ` քննարկումների ժամանակ ուշադրության կենտրոնում կլինեն անցած տարի ԵԽԽՎ-ի ընդունած թիվ 1837 բանաձեւի պահանջների կատարման ընթացքը, որոնք վերաբերում են, մասնավորապես, 2008 թվականի մարտիմեկյան իրադարձությունների ժամանակ զոհված 10 անձանց մահվան հանգամանքների քննությանը, ոստիկանության դեմ բողոքների անկախ մեխանիզմի ստեղծմանը եւ ոստիկանության նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողությանը, ինչպես նաեւ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստումը եւ դիտարկման ընթացակարգի առաջնահերթ ոլորտները:

YEREVAN. - John Prescott, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Co-Rapporteur on Armenia, will visit the National Assembly (NA), on Monday at noon, NA Public Relations Department Chief Gohar Poghosyan told Armenian News-NEWS.am.
She also confirmed the information that Axel Fischer, PACE’s other Co-Rapporteur on Armenia, will not arrive in the country because of health reasons.
Poghosyan noted that at NA John Prescott will meet with the members of Armenia’s delegation at PACE, and, after the lunch break, he will have meetings with NA’s five factions. And on Tuesday, Prescott is scheduled to meet with NA Speaker Samvel Nikoyan.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, Axel Fischer, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Co-Rapporteur on Armenia, will not arrive in the country, for health reasons. And solely Co-Rapporteur John Prescott will come to capital Yerevan, on Monday, on a fact-finding mission, Armenian News-NEWS.am’s reliable sources informed. During the visit, Prescott will meet with the country’s senior officials, members of OSCE delegation in Armenia, and with representatives of the country’s political parties, justice system, and NGOs. According to PACE’s official website, the discussions will primarily focus on the implementation of the requirements stipulated by Resolution 1837, which PACE adopted in the year past, the preparations for the upcoming parliamentary elections in Armenia, and the priority domains of the monitoring procedure.