Տավուշի մարզի Գետահովիտ համայնքի տարածքում 10 հազար հանդիսատեսով մարզադաշտի կառուցումը ենթադրում է, որ այդտեղ պարբերաբար պետք է խաղեր տեղի ունենան։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 18–ին, կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«10 000 հանդիսատեսի շարժը կատակ բան չի, մարզադաշտը վարչական առումով Գետահովիտի տարածքում է, բայց Ենոքավան գյուղի ճանապարհի վրա է գտնվում։ Ե՛վ Գետահովիտը, և՛ Ենոքավանը, իրենք նաև զբոսաշրջային բավականին լավ տեմպ են ցուցաբերում զարգացման առումով, գումարած հարակից տարածքում գտնվում է Իջևանի երկաթգծի կայարանը։ Մեր ճանապարհները մեր բեռնափոխադրումների համար չեն հերիքելու։ Առաջիկայում հույս ունենք և համոզված ենք, որ նաև զարգացումներ կլինեն Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հետ կապված, բնականաբար բոլոր ուղղություններով այդ ռազմավարությանը մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք։ Նաև Աթան-Ենոքավան-Ջուջևան կամ Կարմիրգյուղ ճանապարհը շատ էական նշանակություն է ձեռք բերում։
Մենք արդեն այսօր մայրուղիների վրա խցանումների նման երևույթների ենք հանդիպում։ Ամառային սեզոնին կիրակի երեկոյան Սևանից Երևան գալը խնդիրների հետ է կապված»,–ասաց նա։
Փաշինյանը նկատեց, որ նախկինում այդ մայրուղու երկայնքով տարբեր շինարարություններ են արվել. «Վաղը մյուս օրը պարզվելու է մենք ճանապարհ լայնացնելու տեղ չունենք և մեծ պրոբլեմների առաջ ենք կանգնելու։ Դրա համար նաև այս համատեքստում Աթան-Ենոքավան-Ջուջևանը պետք է անպայման անենք, սկսենք փուլ-փուլ, կտոր-կտոր, հանդարտ տեմպով, ոչ շատ կենտրոնանալով, որ միանգամից մեծ գումար անհամաչափ չդնենք։ Բայց դա անպայման պետք է անել»,– ընդգծեց վարչապետը։

Строительство стадиона вместимостью 10 000 зрителей в селе Гетаовит Тавушской области предполагает, что там периодически будут проводиться игры. Об этом заявил на заседании правительства 18 декабря премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В административном плане стадион находится на территории Гетаовита, но расположен на дороге села Енокаван. И Гетаовит, и Енокаван также демонстрируют довольно хорошие темпы развития в сфере туризма. Кроме того, в непосредственной близости расположена железнодорожная станция Иджевана. Наших дорог для грузоперевозок будет не хватать.
В ближайшее время надеемся и уверены, что будут развития, связанные с армяно-азербайджанской границей, и, естественно, нам следует уделять внимание этой стратегии во всех направлениях. Также очень важное значение приобретает дорога Атан-Енокаван-Джуджеван или Кармиргюх.
Мы уже сегодня сталкиваемся на автомагистралях с явлениями, подобными пробкам. В летний сезон в воскресенье вечером мы сталкиваемся с проблемами на дороге из Севана в Ереван», - заявил Пашинян.
Глава правительства отметил, что ранее вдоль этой трассы велись различные строительные работы. «Завтра или послезавтра выяснится, что у нас нет места для расширения дороги, и мы столкнемся с большими проблемами. Поэтому в данном контексте обязательно следует что-то предпринять вокруг участка Атан-Енокаван-Джуджеван, по этапам, по частям», - заключил он.