Վրաստանի նոր վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին առավել իրատեսական եւ Վրաստանի շահերից բխող քաղաքականություն է վարում: Այդ մասին այսօր՝ հունվարի 18-ին կայացած մամուլի ասուլիսում նշել է «Նորավանք» գիտակրթական կենտրոնի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ Վրաստանի նախկին իշխանությունները միշտ չէ, որ երկրի ազգային շահերով էին առաջնորդվում, Հայաստանի նկատմամբ բավական զուսպ քաղաքականություն էին վարում եւ ավելի շատ հակված էին դեպի Թուրքիա եւ Ադրբեջան:
«Այդ երկրի նոր իշխանությունների քաղաքականությունն առանձնանում է իր իրատեսական բնույթով, ինչն անհանգստացնում է Թուրքիային եւ Ադրբեջանին:  Բիձինա Իվանիշվիլիի իշխանության գալով  Հայաստանի եւ Վրաստանի հարաբերությունների բարելավման հնարավորություն է ստեղծվել, թեեւ որոշ խնդիրներ կան: Եթե իսկապես բացվի Աբխազական երկաթուղին, ապա դա նույնպես զգալիորեն կազդի իրավիճակի վրա», - նշել է քաղաքագետը:
Նա նաեւ հավելել է, որ Վրաստանի գործող իշխանությունների հավասարակշիռ  եւ շրջահայաց քաղաքականության շնորհիվ  Հայաստանը կարող է մեկուսացումից դուրս գալ եւ, Թբիլիսիի հետ դաշնակցային հարաբերություններ ստեղծելով, աշխուժորեն մասնակցել տարածաշրջանային էներգետիկական տրանսպորտային նախագծերին:

YEREVAN.- Georgian PM Bidzina Ivanishvili is carrying out the most realistic and balanced policy in the interests of Georgians, head of Noravank analytic center Gagik Harutyunyan told reporters.
He said former Georgian government not always acted in the national interests, maintaining quite reserved relationship with Armenia with a focus on Turkey and Azerbaijan.
“New government’s policy differs considerably, arousing concern of Azerbaijan and Turkey. Since Ivanishvili took the office, there is a unique opportunity to improve relations between Armenia and Georgia, despite existing problems. Opening of the Abkhazian railway will affect the existing situation,” he said during a Friday press conference.
Thanks to a balanced and forward-looking policy, Armenia may get out of isolation, creating partner relations with Georgia to become an active participant of regional energy and transparent projects.