Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին համաձայնագիրը նախատեսվում է պատրաստել առաջիկա ամիսներին: Այս մասին դեկտեմբերի 27-ի տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ ենթադրվում է, որ մինչեւ մայիս կնախապատրաստվի Մ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին համաձայնագիրը: Փաստաթղթի նախապատրաստմամբ զբաղվելու են 22 աշխատանքային խմբեր, որոնցում ներառված են երկրի լավագույն մասնագետները: «Պատահական չէ, որ ՄՄ-ի մեր գործընկերները բարձր են գնահատել հայկական թիմի աշխատանքը: Սա նշանակում է, որ պետք չէ թերագնահատել մեր մասնագետներին: Դա վիրավորական է ոչ միայն վարչապետի, իշխանությունների, այլեւ հենց մասնագետների համար: Նրանց ծավալուն աշխատանքի շնորհիվ 4 ամսում մենք «ճանապարհային քարտեզի» շուրջ համաձայնության եկանք», - նշել է Տիգրան Սարգսյանը:
Ըստ վարչապետի` եթե կողմերը կարողանան բոլոր սուր հարցերի շուրջ համաձայնության հասնել, ապա հունիսին Համաձայնագիրը կներկայացվի չորս երկրների խորհրդարանների վավերացմանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 24-ի Եվրասիական տնտեսական գերագույն խորհրդի նիստում ընդունվել էր ՄՄ-ին Հայաստանի անդամակցության «Ճանապարհային քարտեզը»:

Соглашение о вступлении Армении в Таможенный союз планируется подготовить в ближайшие месяцы. Об этом заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян 27 декабря на пресс-конференции по итогам уходящего года.
По его словам, предполагается, что к маю будет подготовлено Соглашение о членстве Армении в ТС. Задача по подготовке документа стоит перед 22 рабочими группами, в которые включены лучшие специалисты страны. «Не случайно, что наши коллеги из ТС высоко оценили работу, проделанную армянской командой. Это означает, что не надо недооценивать наших специалистов. Это оскорбительно не только для премьер-министра, властей, но для самих специалистов. Благодаря проделанной ими объемной работе за 4 месяца мы пришли к согласию по «Дорожной карте», - отметил Тигран Саркисян. По словам премьер-министра, если стороны сумеют придти к согласию по всем острым вопросам, это означает, что в июне Соглашение будет представлена на ратификацию парламентам 4 стран.
Напомним, что на заседании Высшего Евразийского экономического совета 24 декабря была принята «Дорожная карта» о присоединении Армении к Таможенному союзу.